Pulë me qull nga zonja Albana

Pulë me qull

Përbërësit:

 • 1 pulë të vogël
 • 500 ml qumësht
 • 1 lgj miell
 • 1 lgj gjalpë
 • 4 thelpinj hudhër
 • 120 ml pana
 • Djathë kaçkavall
 • Majdanoz
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Ndajmë pulën në copëza, e kriposim dhe e kaurdisim me pak vaj ulliri dhe gjalpë. Pasi pula ka marrë pak ngjyrë shtojmë ujë dhe e lemë të ziejë.

Kaurdisim miellin me gjalpë dhe më pas e shuajmë më pak nga lëngu i zierjes së pulës. Shtojmë më pas thelpinjtë e hudhrës të shtypura, panën dhe djathin e grirë. Vendosim copat e pulës duke rregulluar në fund dhe shijen e qullit me kripë dhe piper të zi.

 

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Bandat survejojnë Policinë, a është ky triumf i krimit ndaj shtetit?×

Lajmi i fundit

'Një javë intensive me shumë zhvillime', parashikimi i yjeve sipas astrologut Jorgo Pulla: Ja cilat do jenë shenjat më të favorizuara të shkurtit

'Një javë intensive me shumë zhvillime', parashikimi i yjeve sipas astrologut Jorgo Pulla: Ja cilat do jenë shenjat më të favorizuara të shkurtit