Putin do të 'zbarkojë' në Indi me sy në lidhjet ushtarake dhe energjetike

Presidenti rus Vladimir Putin mbërriti në Indi të hënën për vetëm udhëtimin e tij të dytë jashtë shtetit që nga pandemia, duke kërkuar të forcojë lidhjet ushtarake dhe energjetike me një aleat tradicional që po përballet nga Uashingtoni.

Në përpjekjet e tij për të adresuar një Kinë në rritje, Uashingtoni ka ngritur dialogun e sigurisë QUAD me Indinë, Japoninë dhe Australinë, duke ngritur shqetësime si në Pekin ashtu edhe në Moskë. India ishte afër Bashkimit Sovjetik gjatë Luftës së Ftohtë, një marrëdhënie që ka zgjatur, ku Nju Delhi e quajti atë një "partneritet strategjik të veçantë dhe të privilegjuar".

"Miqësia midis Indisë dhe Rusisë i ka qëndruar provës së kohës," i tha Modi Putinit në një samit virtual në shtator. "Ju keni qenë gjithmonë një mik i madh i Indisë."

Është vetëm udhëtimi i dytë i liderit rus jashtë vendit që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit - ai i anashkaloi samitet e G20 dhe COP26 këtë vit - pas një samiti të qershorit me Presidentin e SHBA Joe Biden në Gjenevë.

"Është jashtëzakonisht simbolike," tha Nandan Unnikrishnan nga qendra e mendimit Observer Research Foundation me bazë në Nju Delhi.

"Ka pasur shumë spekulime për natyrën e marrëdhënieve Indi-Rusi dhe nëse ato po prishen për shkak të afërsisë së Rusisë me Kinën dhe asaj të Indisë me SHBA-në, por kjo vizitë i lë të gjitha këto në fund."

Megjithatë, Putini duhet të përballet me dinamikat komplekse rajonale, me tensionet në rritje midis Nju Delhit dhe Pekinit, tradicionalisht një aleat i Moskës, pas përleshjeve vdekjeprurëse në një rajon të diskutueshëm Himalayan.

"Ndikimi i Rusisë në rajon është shumë i kufizuar," tha Tatiana Belousova nga OP Jindal Global University në Haryana, "kryesisht për shkak të lidhjeve të saj të ngushta me Kinën dhe mosgatishmërisë për të vepruar në mospërputhje me interesat rajonale kineze."

'Mjaft e shquar'

Kremlini tha javën e kaluar se bisedimet do të mbizotërohen nga çështjet e mbrojtjes dhe të energjisë, me shefin e gjigantit rus të energjisë Rosneft, Igor Sechin, i cili gjithashtu mori pjesë pasi një "një numër marrëveshjesh të rëndësishme energjetike" ishin në tryezë. Rusia ka qenë prej kohësh një furnizues kryesor i armëve për Indinë, e cila po kërkon të modernizojë forcat e saj të armatosura dhe një nga kontratat e tyre aktuale më të profilit të lartë është për sistemin e mbrojtjes raketore tokë-ajër me rreze të gjatë S-400.  Marrëveshja, me vlerë mbi 5 miliardë dollarë, u nënshkrua në vitin 2018 dhe dërgesat thuhet se kanë filluar, por ajo kërcënon të prishë marrëdhëniet në lulëzim midis Nju Delhit dhe Uashingtonit. Shtetet e Bashkuara kanë kërcënuar me sanksione sipas Aktit të Kundërshtimit të Kundërshtarëve të Amerikës përmes Sanksioneve (CAATSA), i cili synon të frenojë Rusinë, dhe Departamenti i Shtetit tha javën e kaluar se nuk ishte marrë asnjë vendim për ndonjë heqje dorë nga India.

"Miqtë tanë indianë shpjeguan qartë se ata janë një vend sovran dhe se ata do të vendosin se kujt do t'i blejnë armët dhe kush do të jetë partneri i Indisë," u tha gazetarëve të hënën zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov.

Nju Delhi ka kërkuar prej kohësh të diversifikojë importet e tij ushtarake, por analistët besojnë se mund të duhet pak kohë përpara se të largohet nga Rusia. Sipas Unnikrishnan, pajisjet ushtarake ishin "të parësore" për Indinë, duke pasur parasysh tensionet "të pakësuara" me Pakistanin. "Ju do të përpiqeni të ushqeni gjithçka që kërkohet për ta siguruar atë." India është gjithashtu e prirur të rrisë prodhimin vendas dhe ka nisur një sipërmarrje të përbashkët me Rusinë për të prodhuar pushkë sulmi AK-203.  India dhe Rusia zakonisht mbajnë samite vjetore, por takimi i fundit personal i liderëve ishte në periferi të Samitit të BRICS 2019 në Brazil.

"Udhëheqësit do të shqyrtojnë gjendjen dhe perspektivat e marrëdhënieve dypalëshe dhe do të diskutojnë mënyrat për të forcuar më tej partneritetin strategjik midis dy vendeve," tha ministria e punëve të jashtme të Indisë në një deklaratë muajin e kaluar.

Ministrat e jashtëm dhe të mbrojtjes të të dy vendeve zhvilluan bisedime të hënën përpara mbërritjes së Putinit. Një numër marrëveshjesh dhe kontratash u nënshkruan për armët e vogla dhe bashkëpunimin ushtarak, tha ministri i mbrojtjes i Indisë, Rajnath Singh. Moska dhe Nju Delhi mbajnë “qëndrime identike ose pothuajse identike për çështjet më të rëndësishme globale dhe të sigurisë”, tha ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Turi: 08/12/2021 08:13

    Kur blejme arme nga Risia jane shtete diktature thote perendimi kurse kur i blen nga Amerika jane vende demokratike , sa fallco dhe te padrejte qe jane

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni vizitën e presidentit turk Erdogan në Shqipëri?×

Lajmi i fundit

John

Princi Charles i dëshpëruar që të takojë mbesën e tij që s’e ka parë nga afër kurrë, por Harry e refuzon...arsyeja?