Putin: Njerëzit e vaksinuar me Sputnik nuk duhet të privohen nga e drejta për të udhëtuar

Vladimir Putin

MOSKË - Personat e vaksinuar me vaksinat e koronavirusit të Rusisë Sputnik V nuk duhet të privohen nga e drejta për të udhëtuar nëpër botë, tha të dielën presidenti rus Vladimir Putin.

“Ne duhet të sigurohemi që njerëzit që janë vaksinuar me Sputnik, ashtu si ata të vaksinuar me vaksina të tjera, të kenë mundësinë të udhëtojnë nëpër botë pa u shqetësuar”, tha Putin gjatë një takimi me presidentin e Federatës Ndërkombëtare të Kuq. Shoqatat e Kryqit dhe Gjysmëhënës së Kuqe (IFRC), Francesco Rocca.

Presidenti shtoi se autoritetet ruse "shpresojnë gjithashtu në mbështetjen tuaj për të garantuar këtë promovim të vaksinës sonë" dhe se Rusia duhet të marrë certifikatën e OBSH-së për vaksinën sa më shpejt të jetë e mundur për ta përhapur atë më gjerësisht në mbarë botën.Putin përmendi gjithashtu se rezultatet e analizës së përdorimit të vaksinës në vendet e huaja treguan se ajo është ndër më efektivet dhe më të sigurtat.

Duke folur për krizën e refugjatëve, presidenti tha se Rusia nuk ka zbuluar një fluks emigrantësh në Bashkimin Evropian përmes territorit të saj.

"Tani, në lidhje me flukset migratore. Epo, falë Zotit, ne nuk shohim flukse migracioni përmes Rusisë drejt Evropës. Dhe, të jem i sinqertë, shpresoj shumë që kështu do të vazhdojë edhe më tej," tha Putin gjatë takimit Francesco Rocca. .

Në të njëjtën kohë, Putin i kërkoi presidentit të FNKKGJK që t'i kushtojë vëmendje veprimeve të Polonisë gjatë krizës së vazhdueshme kufitare , duke thënë se autoritetet polake shtojnë herbicide në ujin që derdhin mbi emigrantët.

"Por ndoshta është e nevojshme të monitorohet siç duhet dhe me vëmendje se çfarë po ndodh në kufi dhe çfarë po bëjnë autoritetet e një vendi fqinj, Republikës së Polonisë në këtë rast," tha Putin, duke shtuar se është e gabuar që "jo vetëm derdhni ujë mbi njerëzit, por gjithashtu përzieni këtë ujë me herbicide dhe pesticide për të shkaktuar djegie dhe efekte të tjera negative tek këta migrantë, duke përfshirë gratë dhe fëmijët e vegjël”.

Presidenti rus pranoi se situata me emigrantët në kufi është problematike, por nuk duhet politizuar në asnjë rrethanë.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Përçarja e PD mes Berishës dhe Bashës, mendoni se garanton fitoren e PS në 6 bashkitë?×

Lajmi i fundit

John

Berisha sulmon Celibashin: Me urdhër të Ramës refuzoi përfaqësuesin tonë ne KQZ dhe pranoi atë të Peng Bashës