Sistemi SIS merr kohë, radhë në tokën neutrale me Greqinë! Automjetet 2 orë të bllokuara pranë Kapshticës (VIDEO)

Aplikimi i sistemit SIS nga policia greke në kufi shkaktoi radhë automjetesh në tokën neutrale pranë doganës së Kapshticës.

Mbi rreth 60 automjete u bllokuan për rreth dy orë pasi aplikimi i sistemit SIS nga pala fqinje krijon një vonesë prej 3 minutash për makinë në kontrollin e dokumentacionit të qytetarëve që hyjnë dhe dalin nga Greqia.

Burime për Report Tv thanë se vonesa në kontrolle nga pala greke do të jetë e pranishme për disa kohë deri në integrimin e plotë të sistemit.

“SIS”, ose Sistemi i Informimit Shengen kryesisht ka të bëjë me nxjerrjen e të dhënave të personave që kanë ekspuls.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të zhvillohen zgjedhje të reja në komunat në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Plumb 50 vjeçarit në Shijak, policia në ndekje të autorit

Plumb 50 vjeçarit në Shijak, policia në ndekje të autorit