Rakacolli përlotet për mjekët e rënë në betejën me COVID: Janë shokët tanë, i njihja! Brataj: Mund të ishim dhe ne te lista e tyre

 

Nuk ka mundur t'i përmbajë emocionet dhe lotët zv.ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli, pasi kujtoi 56 mjekët e rënë në betejën me pandeminë  e COVID. E ftuar në "Repolitix", Rakacolli tha se i njihte shumicën prej mjekëve dhe se ka jetuar me ta vuajtjet nga sëmundja që i mori jetën

"Është minimizuar në maksimum, ata janë vaksinuar të gjithë dhe kanë në dispozicion mbrojtjen maksimale që mund t'u ofrohet. Mjekët që humbën jetën janë heronj të kësaj luftës, janë miqtë tanë, shokët tanë dh ena ngjallin natyrisht emocione. Unë nuk mund ta harroj ditën kur u shpall pandemia, u vendos shtetrrethimi dhe qytetarët e Tiranës dolën në ballkone dhe duartrokitën mjekët, ata që po niseshin ën luftë dhe ata që u nisën në luftë që dinin që disa prej tyre nuk do të ktheheshin. Qytetarët e kanë vlerësuar dhe kanë dhuruar mirënjohje për bluzat e bardha. U emocionova sepse mu kujtua të gjithë, shumicën i njihja dhe kemi qenë aty, e kemi jetuar sëmundjen e tyre. Sot mjekët janë më të mbrojtur.

Po ashtu i prekur ishte edhe kreu i Urgjencës, Skënder Brataj i cili tha se "mund të ishim dhe ne te lista e tyre".

 


Lajmi kryesor:

Mjekët hezitues për lehtësimin e masave antiCOVID! Rakacolli: Po shohim dritë në fund të tunelit! Brataj: Grumbullimet për Bajram, çfarë t'u themi besimtarëve kur e bëri politika në fushatë


J.SH./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të nisë hetimet SPAK për të shpallurit non grata nga SHBA?×

Lajmi i fundit

John

Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut drejt udhëtimeve të lira në BE! Vendimi për statusin 'vend i sigurt' merret të mërkurën