Rama: Dy arsyet se përse u mbyllën universitet dhe jo baret!

1585677826_edi.jpg

Kryeministri Edi Rama nuk ka ditur të japë një përgjigje se kur do të hapen Universitetet, kjo sepse nuk dihet se  si do jetë ecuria e virusit. Në bashkëbisedimin me studentët, Rama mohoi lajmet që qarkullojnë se Universitetet do të qëndrojnë të mbyllura deri në pranverë. Pse janë mbyllur universitetet dhe jo baret, kreu i qeverisë dha 2 arsye kryesore.

Gjatë diskutimeve, bëhet e njëjta pyetje, pse baret janë hapur dhe universitet është mbyllur?

Nuk është një pyetje që vjen vetëm këtu. Bëhet kudo. Duke qenë i detyruar që nga kjo kohë të bëhem student, të leximit e të mësimit sa më shumë gjërave, jo për të zëvendësuar ekspertët por për të ditur cfarë duhet të them, kudo është ndjekur e njëjta strategji dh eështë vepruar kështu. Universtietet janë konsideruar vatra me koeficent të madh rreziku edhe për shkak të numrave, bëhet fjalë për numra të mëdhenj në mjedis të vogël, dhe sigurisht që këtu ka edhe një balancë tjetër për t’u ruajtur. Ekonomikisht, s’kemi pse i fshihemi këtij argumenti. Uroj të jemi në fund të maratonës, por askush nuk e di kur është fundi i saj. Komiteti i ekspertëve është në kontakt të vazhdueshëm.

Kur do të hapen universitetet?

Të gjitha vendimet, jo këtu po kudo, edhe pse kanë impakt të madh, në këto kushte merren pak ditë ditë përpara. Nuk jemi në një situatë normale kur vendimet që ndryshojnë strategjinë e të jetuarit, të shkuarit në shkollë, duhet të lajmërohen shumë kohë më përpara. Kjo është normalja në normalitetin e situatës. Faktikisht vendimi është marrë pak ditë para se të hynte në fuqi, për të kaluar online, por siç mund të themi këtë duhet të themi edhe tjetrën se është e kotë të bëjnë spekulime se deri kur do qëndrojë kështu situata. Të gjitha vendet ndjekin afate me hamendje dhe me shpresën dhe qëllimin që gjërat do të ndryshojnë në një kohë të caktuar. Se po të ishte bërë të bërë dicka drastike, do ishte që të mbyllemi të gjithë në shtëpi deri kur të iki virusi, por kjo është e pamundur.


Lajmi kryesor:

Situata e COVID/ Rama: S’kemi planifikuar masa shtrënguese për festat e fundvitit, por s’përjashtohet si mundësi! 2 arsyet pse u mbyllën Universitet dhe jo baret


B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    10 vjet më pas, a është bërë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

John

101 vjetori i Kongresit të Lushnjës, Gramoz Ruçi: Filloi historia 100 vjeçare e parlamentarizmit shqiptar