Rama në 12 gjuhë: Faleminderit dhe ju lutem...Në emër të shqiptarëve, na mbështesni!

Duke thënë 'Faleminderit' dhe 'të lutem' në disa gjuhë të huaja, të mbështetësve më të mëdhenj të Shqipërisë në ditët e vështira të saj të 26 nëntorit, kryeministri Edi Rama nisi fjalën e tij në konferencën ndërkombëtarë të donatorëve. Me fjalë të ndjera në emër të tij dhe të gjithë popullit shqiptar, siç u shpreh, Rama kërkoi mbështetjen për rindërtimin e Shqipërisë pas tërmetit që shënoi 51 viktima nëntorin e vitit të kaluar. Kreu i qeverisë tha se teksa vendi ynë bënte plane për të kërkuar dëshpërimisht integrimin në BE, toka u trondit nga tërmeti, ndërsa një tërmet siç ai e quajti, goditi po ashtu edhe Komisionin Evropian, duke iu referuar daljes së Britanisë së Madhe nga BE-ja. Rama tha se do ishte i lumtur që flamurin shqiptar të zinte vendin e atij britanik, por tha se nuk do të lutet për këtë, pasi është një proces i gjatë.

"Më duhet të them që jam thellësisht i prekur, e dua ta nis duke thënë shumë thjeshtë, faleminderit (e thotë në të disa gjuhë të huaja). Do të doja që të mund të vijoja të thoja faleminderit dhe të lutem në të gjitha gjuhët tuaja, dhe nëse mundem edhe në gjuhën time: Faleminderit, të lutem. Faleminderit për mbështetjen e vyer që keni dhënë deri më tash. Ju lutem na mbështesni dhe më tej, flas në emër të shqiptarëve. Faleminderit që pranuar ftesën e presidentes së KE në këtë mbledhje për të kuptuar se sa të errëta kanë qenë këto momente për vendin tim. Na ndihmoni për të rindërtuar nga goditja e pamëshirshme që na goditi 26 nëntorin e vitit të kaluar. Faleminderit Ursula, Charles Michel, që na treguar që nga ai moment dhe tani në këtë moment të ngrohtë e ngushëllues, frymën e BE-së, për të çuar para paqen. Ju patët vet tërmetin tuaj së fundi me BREXIT dhe unë isha kaq i trishtë, e sa e çuditshme ishte që unë duke ardhur nga një vend që kërkon kaq dëshpërimisht të jetë pjesë e BE, sheh Britaninë që largohet. Sa i lumtur do të isha që flamuri shqiptar të zëvendësonte flamurin e Britanisë, megjithatë nuk do iu them ju lutem bëjeni, nuk është kaq e thjeshtë. Ishim të zënë duke bërë plane, dhe ndërkohë toka u trondit, përpiu njerëzit, e qysh prej atij momenti gjithçka është përqendruar tek ringritja. Kishim kaq shumë miq të shkëlqyer që vinin nga deti, toka, rajoni e kontinenti përtej, që të ishin krah nesh e të luftonin krah nesh për të shpëtuar jetë. Faleminderit miqtë nga Turqia për ndihmën që dhatë në periudhën e pas tërmetit, SHBA, miq në Azi gjithashtu të gatshëm të ndihmoni për këtë konferencë të jashtëzakonshme. Faleminderit miq nga fqinjët, Ballkani Perëndimor, e dëshmi se sa shumë ky rajoni ynë i trazuar ka ndryshuar. Faleminderit miq të SHBA, Banka Botërore, BERZH, KFV, shtetet e ligës Arabe e shumë të tjerë. Mirënjohja nuk ka kufi, fakti që sot jeni këtu më ngroh zemrën e më mbush me emocione, e unë besoj për gjithë shqiptarët", tha Rama.


Lajmi kryesor:

Konferenca e donatorëve 'Bashkë për Shqipërinë' 1.15 miliardë € për rindërtimin pas tërmetit, prej tyre 300 mln € grante (dhuratë)! /VIDEO


G.M./E.D./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të pranojnë institucionet shtetërore ulje të pagave si kontribut për situatën e krijuar nga COVID-19?