Rama inspekton Vlorën: Reshjet intensive përmbysin dhe Parisin, për ne ishte test për investimet e bëra

Kryeministri Edi Rama, së bashku me kryetarin e Bashkisë Vlorë, Dritan Leli, dhe ministren e Infrastrukturën Belinda Balliku kanë inspektuar situatën në Vlorë, pas përmbytjeve. Rama tha se pavarësisht reshjeve shumë të dendura, largimi i ujit ndryshe nga çfarë ndodhte deri para disa vitesh ishte i shpejtë. Ai tha se  do të vijohet me 3 projektet e fundit që mbyllin zinxhirin e investimeve për kanalizimet dhe lehtësimin maksimal të ngarkesës së ujit në kohë reshjesh intensive në Vlorë.

"Duhet të mbyllet cikli i kanalizimeve, në rast se nuk ka reshje shumë intensive. Reshjet intensive përmbyt edhe Parisin. Në Vlorë kemi 3 projekte akoma, që do mbyllin gjithë ciklin. Reshjet në këta ditë ishin test se çfarë progresi është bërë për mbrojtjen nga uji në territor. Janë pastruar shumë kanale. Problem ishte fryrja e Vjosës. Duhen hequr kënetat. Ne po përpiqemi të bëjmë gjithçka me kapacitetet që kemi sigurisht. Duhet durim që të bëhen të gjitha. Të fundit kanalizime kanë qenë në vitet 1980, pastaj nuk ka pasur më në demokraci. Ujë në Vlorë do ketë 24 orë në ditë, që të jemi të saktë", tha Rama

Kryetari i Bashkisë Vlorë, Dritan Leli tha se investimi ka dhënë rezultatet e veta dhe se ka funksionuar, reshjet e shiut ishin test.

 "Skuadra jonë po punon në bulevard. Ne po mbarojmë situatën problematike në Skelë dhe problematikën që shkaktohet nga reshjet në bulevardin “Ismail Qemali”. Kemi pastruar më shumë se 50 për qind e kanaleve kulluese në territorin e Bashkisë Vlorë. Do të vendosim bokse betoni, që do të ndërpresin ujërat. Gjashtë vjet më parë, sistemi i kanalizimeve ishte kalbëzuar, ndërsa sot sistemi i kanalizimeve është llogaritur nga inxhinierët", tha Leli.

I.K./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Cilët janë shkaktarët kryesorë të aksidenteve rrugore?

Komento

Komente

 • Kinoteatri: 12/01/2021 22:57

  O Zare ti me gjithe ata doganierat ajdute qe keni hapur ate zyren aty te treracat me ata letyrat e mutit djemt e spiunave do merni rocken nga lagjia jone pas kinoteatrit

  Përgjigju
  • Komunalja: 12/01/2021 23:22

   Ate mendim kam dhe un kan per te mar rocken si te rocku 1 deri te 7 lagjia l sallata do ju a japi e para

 • Zare: 12/01/2021 22:19

  Ti zoti asnjanes nuk mund te shprehesh ashtu per Cimin qe gjithe Vlora e njeh per burre te nderuar.Duhet te kesh ndonje gje personale qe flet me mllef

  Përgjigju
  • Zare @: 12/01/2021 22:59

   Unë personalisht skam asgjë me atë hajdutin, personalisht e ke ti më duket, di që në doganë të Vlorës unë dhe shumë si puna ime që për fat keq na lidhte puna me atë, di që ishte një hajdut muti. Ti mbaje për burrë të mirë se dhe vetë burrë je o zare.

  • L sallata: 12/01/2021 22:43

   Zare do ta shikosh ne vlore sa vota do merni me ata drejtus qe keni ju qe un i pari jam kundra kete vit

 • Muli: 12/01/2021 21:31

  Puna e Lelit nuk shahet pa i hequr meritat Z.Shkelqim Rama.

  Përgjigju
 • Anonim: 12/01/2021 19:56

  Edi te jet per ate qe ke ne krah Vlora do ishte ber mut po mir qe punon Cim Rama se Leli fle gjum me keq se Lulush bibilushi

  Përgjigju
  • Asnjanës: 12/01/2021 21:35

   Hahaha CIM Rama do 7 pjata me pahce e pilaf,CIM Ramën e njohim për hajdut muti të doganës së Vlorës . Mut njëri e kak tjetri janë.×

Lajmi i fundit

John

Rreziku i 25 prillit, rreth 1 milion votues pa karta identiteti! Ademi dhe Leli-qytetarëve: Aplikoni! Doracaj: Emigratët, 2500 kërkesa për deklarim vendbanimi