Rama nga Asambleja e OKB-së: Dokumenti i Dick Marty, dështim ndërkombëtar! Pranoni kërkesën tonë për një raport të ri

NJU JORK- Në një fjalim të rëndësishëm, kryeministri Edi Rama ka ngritur lart zërin për interesin kombëtar, e ku është ndalur me një kërkesë të drejtpërdrejtë drejtuar Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Ashtu sikurse e kishte bërë me dije dhe më herët, Rama sot i kërkoi kësaj organizate, që të pranojë kërkesën e Shqipërisë për të paraqitur një raport të ri, që kundërshton me prova dhe me fakte raportin e Dick Marty, që sipas tij ka nxirë qëllimisht UÇK-ja, por edhe vetë historinë e Kosovës. Rama tha se ky raport është një trillim dhe fantazi, por e cilësoi si edhe më të rëndë faktin që mbi atë se çfarë politikani zviceran shkruante në 2011, sot mbahen padrejtësisht në burg drejtuesit e UÇK-së.

“Në 2011, u soll raporti i Dick Marty ku akuzohej ushtria e kosovës për trafikimin e organeve, duhet të ishte paguar si tregimtar, por jo si raportues i Këshillit të Europës. Jo vetëm që shumë i besuan, po u shndërruan në faktorë kyç për ngritjen e dhomave të specializuara dhe u bë një nga rastet më të rënda të manifesti kundër pavarësisë së Kosovës. Asnjë grimë prove apo treguesi nuk u gjet askund në Kosovë dhe asnjë vend tjetër, e megjithatë, dhomat e specializuara kanë arrestuar pa padi Hashim Thacin, ai priti një vit në burgim deri sa u akuzua zyrtarisht, imagjinojeni njëherë, presidenti juaj, që merret nga zyra çohet në një vend të tretë që mbahet i ndaluar për një vit të tërë pa asnjë akuzë zyrtare, as edhe një fjalë e vetme e aktakuzës nuk ka të bëjë me raportin e Këshillit të Europës, për krimin e pretenduar të trafikimit, një fantazi e tërë, dështim monumental në nivel ndërkombëtar, njollosje e një vendi. Ne mendojmë që Asambleja do të nevojë të vërtetën dhe do të pranojë kërkesën e Shqipërisë për të pasur një raport vijues, ndërkohë që dëmi është bërë dhe të ndihmojë të rivendosë besueshmërinë enjë organizatë kaq të rëndësishme”, tha Rama.

Ai solli në vëmendje edhe sulmet kibernetike në të cilat ra pre shteti shqiptar, jo një, por dy herë prapa së cilave qëndronte Irani. Numri një i qeverisë shqiptare tha se Asambleja e Përgjithshme e OKB-së duhet të ketë një vëmendje të shtuar ndaj kësaj problematike, me qëllim parandalimin e tyre.

“Ne i bëjmë thirrje OKB-së të përqendrohet më seriozisht për sigurinë kibernetike për të ndihmuar në parandalim”, u shpreh ai.

Rajoni i Ballkanit, pati një rol të rëndësishëm në fjalimin e Ramës. Ai tha se shumëkush kur përmendet fjala “Ballkan”, i vijnë ndërmend “konflikte dhe traziara”, po ai tha se kjo gjë i përket të kaluara. E ardhmja, për Ramën, është bashkëpunimi, e si shembull të suksesit solli nismën “Ballkani i Hapur”, ku u duk se pati një ftesë për shtetet si Turqia dhe Greqia, për t’iu bashkuar.

“Ne e kemi kuptuar që mënyra për të ecur përpara është t’ia dalim sëbashku. Një sipërmarrje të përbashkët si pjesë e një kuadri të përbashkët. Kjo na bëri bashkë me Maqedoninë dhe Serbinë për Open Balkan. Një platformë për Ballkanin, për Malin e Zi, Kosovë, Bosnjën, Turqinë por edhe për Greqinë. Të lëmë pas të shkuarën dhe të gjejmë arsye të mira për të zgjedhur mosmarrëveshje” tha Rama.

Nga ana tjetër, i bëri të qartë Serbisë se Shqipëria do të vazhdojë të mbështesë Kosovën dhe se Serbia do duhet ta njohë atë si Republikë të pavarur dhe sovrane.

“Duke forcuar marrëdhëniet me Serbinë, Shqipëria nuk do të lëviz asnjë centimetër për mbështetje që të njohë Serbinë. Është koha që Kosova dhe Serbia të lëvizin përtej ngërçit dhe të bëjnë rolin e tyre për një marrëveshje të mbështetur nga BE dhe SHBA. Dialogu është i nevojshëm dhe Ballkani i Hapur do ta ndihmojë këtë proces”, u shpreh kryeministri.  

Në fund dënoi luftën në Ukrainë, ku tha se ai nuk është vetëm sulm ndaj një shtetit, por i të gjithë të drejtën ndërkombëtare, prandaj duhet reaguar fort.   

E në mbyllje, fjalimin zgjodhi ta përfundonte me mesazhin, “Nëse do të ecësh shpesh ec i vetëm. Nëse do të ecësh lart, ec krah për krah”.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 18:30
Rama e përmend në OKB sulmin kibernetik, ja reagimi i përfaqësuesit të Iranit (FOTO)

Në fjalën e tij në Asamblenë e OKB-së, kryeministri Edi Rama solli në vëmendje sulmin kibernetik nga Irani duke thënë se duhen dënuar shtete të tilla që cenojnë demokracinë e një vendi. Në sall ka qenë edhe përfaqësuesi i Iranit, i cili në këtë moment po shkruante duke mos i hequr sytë nga letra.

1664037074_Rama.jpg

 

Ora 18:04
Rama për ‘Open Balkan’ në Asamblenë e OKB-së: Në të ardhmen mund të përfshihen edhe Turqia e Greqia

 

Kryeministri Edi Rama foli në Asamblenë e OKB-së për Ballkanin e Hapur, ku tha se do të forcojnë bashkëpunimin në rajon, ndërsa tha se mund të përfshihen jo vetëm Serbia, Maqedonia e Veriut por edhe vende të Ballkanit si Turqia dhe Greqia. 

“Në rajonin e Ballkanit Perëndimor bashkëpunojmë së bashku me një sipërmarrje të përbashkët me interesat tona specifike, kjo na bëri bashkë me RMV në dhe Serbinë për të krijuar një platformë të hapur edhe për vendet e tjera të Ballkanit por edhe më tej. Mesazhi i Ballkanit të Hapur është që nuk është e nevojshme të biesh dakord për gjithçka për të lënë pas të shkuarën e errët e për të parë drejt së ardhmes. Duke forcuar marrëdhëniet me Serbinë për të nxitur bashkëpunimin dypalësh, Shqipëria nuk do të lëvizë në njohjen e Kosovës. Është Koha që Serbia dhe Kosova të punojnë për një marrëveshje të mbështetur nga BE-ja dhe SHBA-ja. Dialogu është mënyra e vetme dhe jam i bindur se Ballkani i Hapur do e ndihmojë këtë proces”, u shpreh Rama.

Ora 18:00
Rama në Asamblenë e OKB: Dokumenti i Dick Marty, dështim në nivel ndërkombëtar! Pranoni kërkesën tonë për të pasur një raport të ri!

Kryeministri Edi Rama flet për raportin e Dick Martyn në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

“Sa pëmendet fjala Ballkan, vijnë imazhet e njollosura të krimeve njerëzore, të gjendecidit në Srebrenicë dhe spastrimin njerëzor në Kosovë, llogaridhënia duhet të vazhdojë, por kjo kërkon angazhim dhe vendosmëri ndaj idealeve të drejtësisë dhe bashkëpunimit mes palëve, drejtësia shërbehet me fakte, prova dhe me të dhëna, nuk mund të mos ndaj një shembull të tmerrshëm që duhet të jetë një mësim për botën. Në 2011, u soll raporti i Dick Marty ku akuzohej ushtria e kosovës për trafikimin e organeve, duhet të ishte paguar si tregimtar, por jo si raportues i Këshillit të Europës. Jo vetëm që shumë i besuan, po u shndërruan në faktorë kyç për ngritjen e dhomave të specializuara dhe u bë një nga rastet më të rënda të manifesti kundër pavarësisë së Kosovës. Asnjë grimë prove apo treguesi nuk u gjet askund në Ksoovë dhe asnjë vend tjetër, e megjithatë, dhomat e specializuara kanë arrestuar pa padi Hashim Thacin, ai priti një vit në burgim deri sa u akuzua zyrtarisht, imagjinojeni njëherë, presidenti juaj, që merret nga zyra çohet në një vend të tretë që mbahet i ndaluar për nëj vit të tërë pa asnjë akuzë zyrtare, as edhe një fjalë e vetme e aktakuzës nuk ka të bëjë me raportin e Këshillit të Europës, për krimin e pretenduar të trafikimit, një fantazi e tërë, dështim monumental në nivel ndërkombëtar, njollosje e një vendi. Ne mendojmë që Asambleja do të nevojë të vërtetën dhe do të pranojë kërkesën e Shqipërisë për të pasur një raport vijues, ndërkohë që dëmi është bërë dhe të ndihmojë të rivendosë besueshmërinë enjë organizatë kaq të rëndësishme”, tha Rama.

Ora 17:55
Edi Rama i bën thirrje Asamblesë së OKB-së për sigurinë kibernetike: Të përqendrohemi për parandalimin e sulmeve

 

Gjatë fjalës së tij në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, kryeministri Edi Rama i bëri thirrje asamblesë që të përqendrojë vëmendjen te siguria kibernetike për të parandaluar sulmet, ndërsa përmendi edhe rastin e sulmit nga Irani ndaj Shqipërisë në korrik.

“Në një kohë kur një mori krizash e kanë zhytur botën në trazira do të doja ti kërkoja asamblesë të përqendronte vëmendjen te siguria kibernetike. Bota sot është e pandarë me teknologjinë. Shqipëria pësoi një sulm me qellim vjedhjen e të dhënave dhe paralizim të sistemeve në korrik. Një hetim i kryer me ekspertizën më të mirë ka konfirmuar se sulmi ishte një agresion i orkestruar nga Irani. Qeveria shqiptare nuk pati zgjedhje por ndërpreu marrëdhëniet diplomatike me Iranin. Ne i bëjmë thirrje OKB-së të përqendrohet më seriozisht për sigurinë kibernetike për të ndihmuar në parandalim”.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • PROFESOR REXHEP BULE ÖEKA [ KEPI ]: 25/09/2022 14:01

  O Arbëror un Rexhep Bule Leka jam Profesor e kam qen kampjon absolut në sportin e mundjes. E un jam puro Shqiptar o qeni bastard Arbënor që mamaja jote të ka bër me sërb ordiner o qeni pler Arbëror. Ti sdi Shqip nga e njef ti Edi Ramën. Apo ta ka treguar motra e gruaja jote se kan fjetur me Edi Ramën. Ty të gjith komentusit Shqiptar po të tregojn vëndin e ti smer vesh. Un Rexhepi jam intelektual e flas 5 gjuh të huaja. Sjam idjot si ty që sdi shkrim e këndim. Un të gjej kollai ty me an të internetit e po të gjeta do ta mbars gruan, motrën e ça ke ti në fis o Arbërori jashqitja e Kosovës. Kujdes ! ! !

  Përgjigju
 • Rexhep Kaush Kasap Bule Leka [ kepi ]: 25/09/2022 09:06

  O Arbëror analfabeti o koqevar idjot mëso Shqip mor qen bir qeni 400 brezash. Mëso Shqip o Idjot i ler o Arbërori pler [ bërllok] se Shqip ti skupton. Edi Rama diskuton me burra shteti jo me bureca bajga si salheu o Arbëror plehu.

  Përgjigju
  • Arbërori: 25/09/2022 12:45

   O Rexhep K K By L, o shkjau shqipfolës e keni fut serborusin në shtrat edhe grat po ua punojn ashtu si din ata o shqipfolëse të pështirë, por një gjë ështé e sigurt shqiptarët nuk ka vdekur ende jo jo do ua japim Hakim ashtu si në e kemi zakon dhe tradit…!

 • Maksi: 25/09/2022 04:25

  "Superagjenti" amerikano-anglez tashme, ka marre detyre te godase ish prokuroret zviceran! Sidomos Karla Ponten meqe i ka ra nqafe shokut qe i duhet miqve te shokut Ram. Pra shokut Begjet Pacolli. Dhe tani ben edhe moral gjer ne OKB jo shaka. Po lele si e shpalos prompompoganda alla Koci Bako. Kur Ay fliste, naaa, dhe fare perfaqesuesi Iranian! Ka ashtu si babai politik kur ka beri tete me dy Hrshovit ne Moske! Ca behet kshu mor bab ku ka shku mediokrriteti, ne mes te OKBse!

  Përgjigju
 • Arbërori: 24/09/2022 20:49

  Jerker në Dakordsi të plot me Vucicin dhe Putinin e Edvin shkjau shqipfolës, për ta futur Kosovën në ballkanin e hapur serborus, harroje.com …!

  Përgjigju
 • Murat: 24/09/2022 18:57

  Rama demostroi ne O.k.B nivelin e tij te larte politik e demokratik ai prezantoi atje zerin liri dashes e demokratik te shqiptareve. Mbeshtetje e perkrahje per Ramen si nje lider e politikan i nivelit te larte. Komplimenti.

  Përgjigju
 • Babuli Tanguli: 24/09/2022 18:46

  O hason o kazon plerash po ku!h të mari pjes non grata jote salhe bajga ? Hajdut, kriminel, psikopat, malok i qelbur. Ky të mari pjes me gjith ty o koqevar karr.

  Përgjigju
  • Hason: 24/09/2022 20:42

   Po o patronazhist po vazhdoni ju me llapen ne bythe xhepistit vazhdoni se do ju vije ora shume shpejt. Llum rilindje

 • Hasoni: 24/09/2022 18:38

  Sa turp qe nje psikopat, xhepist, llum, hajdut, i pa nder e i pa moral merr pjese.

  Përgjigju
 • Klajdi: 24/09/2022 18:21

  Rama keshtu duhet te vazhdoj te ec perpara vetem ai mund ta bej shqiperine ashtu sic duhet.

  Përgjigju
 • Dea: 24/09/2022 18:19

  Gjithmone ne mbrojtje te se drejtes dhe ne krah te thacit duke i dhene atij nje mbeshtetje shume te madhe

  Përgjigju
  • Ke harxhuar minutat kot: 24/09/2022 19:35

   Nuk i behet vone okbse per raportin e dickut o ram me shume se gjysma e perfaqsusve as nuk e ka iden se cfare eshte,ke humb kohen kot aty se thacin nuk e shpeton dot me fjale,lobi grek ne hag eshte shume i fuqishem,je dukur si miz qe ben zhurme aty ku duhet te flitet per tema madhore dhe per nje hall personal te thacit

 • Kiki: 24/09/2022 18:18

  Lirim sa me tshpejt per thacin

  Përgjigju
 • Sara: 24/09/2022 18:17

  Normal sepse ajo cfare i eshte bere thacit eshte shume e padrejte. Duhet te vendoset drejtesia

  Përgjigju
 • Sandri: 24/09/2022 18:17

  Ky dick martin fiks sic ka emrin mrsh

  Përgjigju
 • Ledi: 24/09/2022 18:13

  Shume mire te kesh nje ze qe degjohet ne OKB bravo Rama

  Përgjigju
 • mela: 24/09/2022 18:12

  Cadolloj teme e mbajtur keto kohe ka qene pozitive per ne keshtu le te vazhdoje

  Përgjigju
 • Goni: 24/09/2022 18:12

  Shpresojme qe hashim thaci te lirohet sa me shpejt

  Përgjigju
 • Turi: 24/09/2022 18:11

  Dick martin nje person i lobuar nga qarqe antishqiptare qe tenton te baltosi uck

  Përgjigju
  • Dhia e zgjebosur: 24/09/2022 20:58

   Une nuk dua ta shaj ramen si ky beni kaqoli ketu po dua ti them te gjej zgjidhje per cmimet stratosfere dhe njerzit qe ikin nga vendi, lere dick-un se nuk i hyn ne xhep shqiprise per te ngritur zerin ne OKB, sa per keta komentusit ketu jane e njejta dore lepirse qe i shkruan dhe te hap barkun se nuk e ben as me lezet qe mos bjeri ne sy te pakten,si koreja jugut me duket qe i bejne elozhe liderit

 • Beni: 24/09/2022 18:03

  Ti kurve kryeminister qe po i ngrini cmimet perdite si ju do ejfi del aty dhe na ben propagande per luften e Ukraines , ajo nuk eshte lufta jone por e anglo- amerikaneve me Rusine dhe eshte per dominim gjeopolitike midis atyre , ku e kemi interesin ne te mbeshtesim ate lufte o legen qe po na vdisni per buke qe jua qr ty dhe gjitata qe jane ne parlament do zoti tjua nis ai Putin nje rakete kur jeni te gjithe brenda o kurva

  Përgjigju
 • Goni: 24/09/2022 17:59

  Keto ruset paskan qene shume te poshter se kane vrare mijera ukrainas te pafajshem

  Përgjigju
  • Labi: 24/09/2022 19:44

   Nuk besoj qe jane ruset qe duan lufte por putini personalisht,kjo eshte lufte e putinit jo e ruseve

 • Sadi: 24/09/2022 17:57

  Rama njeri shume human gjithmone e ka mbrojtur Ukrainen

  Përgjigju
 • beni: 24/09/2022 17:57

  ecim perpara duke treguar se ne cilen ane te historise jemi ne shqiptaret

  Përgjigju
 • artan: 24/09/2022 17:56

  bravo edo keshtu duhet te pergjigjemi kundra agresionit rus

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A është Shqipëria në rrugën e duhur pas 110 viteve pavarësi?×

Lajmi i fundit

KATAR 2022/ 'Botërori No Stop', gjithë golat e ndeshjeve të 28 nëntorit

KATAR 2022/ 'Botërori No Stop', gjithë golat e ndeshjeve të 28 nëntorit