Rama nga Bruskeli: Sinjal se mbërritja për ne nuk do jetë e lehtë...nesër ditë e madhe për Shqipërinë (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama në përfundim të takimit me liderët e BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor, tha se mori një sinjal se procesi i çeljes së negociatave nuk do të jetë i lehtë. Duke u ndalur tek kryefjala e këtij takimi, që është metodologjia e re, kreu i shtetit tha se uron që të jetë një platformë mirëkuptimi nga shtetet anëtare.

"Të gjithë u ulën paksa me vështirësi sot në Bruksel, kështu që është një lloj sinjali se mbërritja për ne nuk do të jetë e lehtë. Por, në të njëjtën kohë i jemi shumë mirënjohës Presidentit të Këshillit të ri Evropian dhe të gjithëve këtu që po bëjnë shumë përpjekje për t’i dhënë shtysë procesit. Në të njëjtën kohë, jemi shumë të interesuar të shohim e të diskutojmë metodologjinë e re, e cila shpresoj që do të rezultojë si një platformë mirëkuptimi brenda shteteve anëtare.Po kështu, për ne, Shqipërinë, nesër është dita e madhe, sepse kemi konferencën e donatorëve për përballimin e situatës pas tërmetit dhe po shpresoj shumë se do të gjejmë mjaftueshëm solidaritet e mbështetje për të ecur përpara me rindërtimin",tha Rama.


Lajmi kryesor:

Rama nga Brukseli: Sinjal se çelja e bisedimeve me BE-së s'do jetë e lehtë! KE të marrë parasysh Anti-KÇK-në për një vlerësim pozitiv


B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A ju ka ndihmuar bashkia në zonën ku jetoni për të përballuar emergjencën e krijuar nga koronavirusi?