Rama publikon pamjet: Vijojnë punimet për Lungomaren e Durrësit

Rama publikon pamjet: Vijojnë punimet për Lungomaren e Durrësit

Punimet në Lungomare Durrës

TIRANË- Punimet për Lungomaren e Durrësit po vijojnë. Kryeministri Edi Rama e ka nisur mëngjesin ditën e sotme duke ndarë në video nga kantieri i punimeve.

“Mirëmëngjesi dhe nga kantieri i punës për Lungomaren e re të Durrësit, ju uroj një ditë të mbarë”, shkruan Rama.

Lungomarja e Durrësit do të fillojë nga ura e Dajlanit dhe do të vazhdojë deri te godina e Kavalishencës, në 3 kilometër vijë bregdetare. Studimi parashikon që të ketë një unifikim në vijë të njëtrajtshme nga fillimi në mbarim, ndërsa shëtitorja do të ketë kënde lojërash për fëmijë, hapësira për pjesën e plazhit, stacionet e plazhit, hapësira shërbimi, hapësira sportive dhe facilitete që lidhen me përdorimin e ambienteve higjieno-sanitare, dhoma zhveshje e dushe. Po ashtu do të ketë edhe një piste për biçikletat në krah të asaj për këmbësorët.

Projekti do t'i kushtojë buxhetit të shtetit 3 mld dollarë. Faza e parë e projektit nga konvalishenca deri tek pista Kosova, pritet të mbyllet në Maj të vitit 2023, ndërsa faza e dytë do të vijojë nga Pista Kosova deri tek Ura e Dajlanit.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Tosi: 08/02/2023 13:11

  Do behet akoma me bukur se ne vlore

  Përgjigju
 • Titi: 08/02/2023 13:10

  Gjithmon e me shume investime ne vendin tone

  Përgjigju
 • Gerta: 08/02/2023 12:43

  Projekte te panumerta duke e ndryshuar keshtu cdo dite e me shume Durresin

  Përgjigju
 • Oli: 08/02/2023 11:51

  Me kete lungomare do e brni akoma me te bukur durresin

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Luizi me strategji pas daljes së Kiarës: Po bëja sikur po flija! Ja çfarë dëgjoi fshehurazi nga biseda e Oltës dhe Qetësorit

Luizi me strategji pas daljes së Kiarës: Po bëja sikur po flija! Ja çfarë dëgjoi fshehurazi nga biseda e Oltës dhe Qetësorit