Refuzimi për dekretimin e Gent Cakajt si ministër, Kushtetuesja seancë në 18 maj! Përballja e parë Meta-Rama pas 25 prillit

Përballja e para Rama-Meta pas zgjedhjeve të 25 prillit do të jetë në Gjykatën Kushtetuese.

Gazetari i Report Tv, Arsen Rusta, njofton se Gjykata Kushtetuese do të zhvillojë një seancë më 18 maj për shqyrtimin e kërkesës së Këshillit të Ministrave për zgjidhjen e mosmarrëveshjes mes kryeministrit dhe presidentit për kompetencat për dekretimin e ministrave.

Gjykimi do të mbahet në Kushtetuese aty ku Rama kërkon interpretimin e nenit 98 të Kushtetutës pika 1 për të drejtën e emërimit dhe shkarkimit të ministrave. Kjo padi është depozituar nga Rama pas përplasjes me Metën për mosdekretimin e ish-ministrit të jashtëm Gent Cakaj. Meta asokohe refuzoi të dekretojë Cakajn i cili mbajti postin e ushtruesit të detyrës ndërsa ministër i jashtëm me dekret ishte vetë kryeministri Rama. 

K.T./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    BE heq kufizimet dhe pak raste ditore, a mendoni se mbaroi pandemia në Shqipëri?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Presdientja Osmani takohet me përfaqësuesin e BE-së Borrell, diskuton për dialogun dhe liberalizimin e vizave