Reportazh në emisionin ‘Veri-Jug’: ‘Blegtorët në Kuç të Gurit të Zi

Emisioni ‘Veri Jug’ në Report Tv sjell sot premierë reportazhin "Blegtorët në Kuç të Gurit të Zi".

Personazhe të reportazhit dy fermerët e vegjël, blegtoret Xhelal Bajraku dhe Xhavit Lohja. Familja Bajraku ka 25 lope, plus disa dynym tokë mbjellë me grurë dhe misër, si baze ekonomike për familjen dhe për ushqimin e bagëtive.

Familja Lohja me një investim model në një fermë të vogël, me kushte shumë të mira dhe me marrëveshje me grumbulluesit e qumështit dhe të viçave për mish.

Në fshatin Kuç ka nisur çelja e bujtinave agroturistike, thotë kryetari i fshatit Ahmet Meti, duke rrëfyer edhe historinë e fshatit shumë afër kështjellës së Rozafatit, kulturën dhe traditat dhe pritjen e turistëve të huaj në mjediset e fshatit.

Kryetari Meti shton se problemi me i madh në fshat janë përmbytjet në kohë shirash dhe kur hapen digat e H/C-ce te Vaut te Dejës, të Komanit dhe më lart tyre, diga e Fierzës dhe se, deri tani, ata nuk kane marrë asnjë dëmshpërblim, përveçse llogaritjes se dëmeve ne kulturat bujqësore dhe në shtëpitë e dëmtuara nga përmbytjet.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 15:01
Ferma e lopëve “Lohja”

 

Një fermë modern lopësh në fshatin Kuç, kushtet e mira të rritjes dhe shërbimet në mbi 20 lopë që sjellin qumësht të një cilësie shumë të mirë, bazë e ekonomisë së familjes Lohja prej më shumë se 30 vjetësh.

Ora 14:59
Lopët dhe arat me grurë

 

Xhelal Bajraku, fermer në fshatin Kuç të Gurit të Zi - Shkodër, rrëfen historinë e ngritjes së fermës së lopëve dhe grurin në arat e familjes.

I kënaqur, ai thotë se, në 30 vjetët e fundit, ka një ekonomi shumë të mirë falë blegtorisë dhe bujqësisë.

M.Q./E.B/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • SHQIPTARI: 16/06/2024 15:01

    JU LUMSHIN KRAHËT DHE I NDIFSHI LEZETIN. JU SHTOFSHIN DHE MË SHUMË.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Presidenti Biden tërhiqet nga gara: Çfarë ndodh tani?

Presidenti Biden tërhiqet nga gara: Çfarë ndodh tani?