'Shqipëria turistike'/ Turizmi i aventurës në Përmet, rafting në lumin Vjosë! Gjata: Pëlqehet gjithnjë e më shumë ky sport

PËRMET- Për aventurierët e sporteve ekstreme, Përmeti është destinacioni i duhur. Turistët e shumtë rendin në rrjedhën e Vjosës për të provuar eksperiencën unike të rafting. Nga qyteti përshkojnë rrugën 10 km deri në Çarçovë, ku ndodhet i vetmi stacioni për gomonet. Një grup turistësh të huaj po bëhen gati të sfidojnë dallgët e Vjosës së egër.

Aventuristët përshkojnë me gomone lumin nga Përmeti deri në Këlcyrë me një gjatësi gati 20 km. Rrjedha është e qetë në disa vende dhe e tërthortë në vende të tjera me thellësi më të madhe. Turizmi i aventurës gërshetohet shumë mirë në Përmet me traditën, kulinarinë e mikëpritjen.

Turistët kanë mundësi të shumta zgjedhjeve pasi bujtina e restorante janë hapur rishtazi, por ne zgjodhëm t'ju prezantojmë Aleksandër Taçin i cili është kthyer nga emigrimi pas 25 vitesh për të investuar në vendlindje.  Zhvendosemi në kuzhinë, ku bashkëshortja e Aleksandrit ka përgatitur një ëmbëlsirë dhe plot gatime të tjera tradicionale.

Për të shijuar kuzhinën tradicionale, për tu njohur me historinë por mbi të gjitha për të provuar eksperiencën e pakrahasueshme të rafing në Vjosë duhet të përfshini Përmetin në destinacionet e verës.

 

B.K./K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shtyn zbatimin e fashës 800 kWh për çmimin e energjisë, mendoni se është zgjidhja e duhur?×

Lajmi i fundit

Loja e Berishës me dosjet, si e rrëzuan gjyqtarët e tij ligjin e lustracionit në 2010, pas 12 vitesh çon të njëjtën nismë ligjore në Kuvend 

Loja e Berishës me dosjet, si e rrëzuan gjyqtarët e tij ligjin e lustracionit në 2010, pas 12 vitesh çon të njëjtën nismë ligjore në Kuvend