Reshje shiu dhe dëborë si dhe temperatura në ulje, si parashikohet moti për ditën e sotme

Vendi ynë do të ndikohet ditën e sotme nga mot me reshje shiu, si dhe reshje dëborë në zonat malore.

Sipas MeteoAlb vranësira, shira dhe reshje dëbore mbizotërojë motin në vendin tonë duke filluar nga orët e para të ditës, ku më të konsiderueshme reshjet do jenë në veri dhe qendër duke bërë që herë pas here reshjet të jenë në formë rrebeshi. Pasditja sjellë përmirësim të kushteve atmosferike duke bërë që të ketë intervale me kthjellime. Edhe nata vijon në zonat malore me prezencë të pakët të reshjeve të dëborës.

Temperaturat e ajrit ulen gjatë mëngjesit dhe mesditës duke bërë që minimumi dhe maksimumi të luhaten nga -2°C deri në 14 °C.

Era do të fryjë mbetet e fortë në tokë dhe në det duke arritur shpejtësi 55 km/h nga drejtimi Jugor duke krijuar në brigjet detare dallgë deri në 5 ballë.

Rajoni dhe Europa

Veriu dhe pjesërish Europa Qëndrore mbeten në ndikimin e masave ajrore të paqëndrueshme atmosferike duke kushtëzuar temperatura të ulta dhe reshje dëbore. Po ashtu në ndikimin e vranësirave të shpeshta dhe reshjeve të shiut paraqitet situata e motit Europën Juglindore. NDERSA kthjellime dhe vranësira të lehta mbizotërojnë gadishullin Iberik.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Integrimi në BE, a duhet të ndahet Shqipëria nga Maqedonia e Veriut?×

Lajmi i fundit

John

Dorëzohet në Kuvend mocioni për rrëzimin e Qeverisë së kryeministrit malazez Krivokapiçit