Restaurohen dhe ekspozohen në Muzeun 'Onufri' 2 ikona të rralla të Konstandin Zografit! Drejtori i DRTK në Berat: Me vlera historike të rëndësishme

"Shënepremtja me 4 shenjtorë' dhe "Shën Johan Pagëzori", dy ikona të rralla të Kostandin që i përkasin shek XVIII janë restauruar nga specialistë shqiptarë të monumenteve. Pas daljen nga rreziku i degradimit ato janë gati për tu ekspozuar në Muzeun Ikonografik "Onufri".                                                                           

"Këto të dy ikona të shekullit të 18-të janë tepër të rëndësishme për sa i përket vlerave historike. Drejt përfundimit është dhe sheshi në qendrën mesjetare si dhe ura e Vokopolës", tha Eugen Kallfani drejtori i DRTK në Berat.

Po kështu drejt përfundimit të restaurimit dhe konsolidimit të plotë është dhe Afresku i Kishës së Shën Triadhës" në lagjen "Kala". Fundi i këtij viti do të përkojë edhe me përmbylljen e procesit të restaurimit në kompleksin e Qendrës Mesjetare, që është sheshi midis Xhamisë Mbret dhe Teqesë së Helvetijëve dhe investimi po kryhet nga qeveria turke,  që ka ndërhyrë në Berat për të gjitha objektet e kultit musliman.

J.GJ./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Varianti i ri Omicron dhe dimri, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid?×

Lajmi i fundit

John

Turqia dhe SHBA diskutojnë zhvillimet në Ukrainë, Siri dhe Kaukaz