Meta thirrje për protesta: Të luftojmë tiraninë! Maji, muaji kur u ngritën dhe zemërluanët e Spaçit dhe Qafë Barit

Presidenti Ilir Meta

TIRANË- Presidenti Ilir Meta ka përkujtuar revoltën e Qafë Barit dhe të burgut e Spaçit me një mesazh të fortë mbi zhvillimet aktuale. Shembja e Teatrit është sërish në fokus të deklaratës së tij.

Për Metën, ata të burgosur thyen mitin e paprekshmërisë të regjimit kriminal, dhe e njëjta gjë duhet bërë tani, duke bërë thirrje për protesta në atë që quan "në emër të demokracisë".

"Maji është një muaj i veçantë, i përkujtimit të Revoltave kundër diktaturës më të egër që njohu Europa për gjysmë shekulli. Ndaj ne nderojmë me mirënjohje zemërluanët e Qafë Barit dhe të Spaçit, dy burgjeve më të tmerrshme, të cilët guxuan të ngrihen e të luftojnë për lirinë dhe të drejtat e tyre duke dhënë edhe jetën.

Ata thyen mitin e paprekshmërisë të regjimit kriminal dhe treguan se nuk mund të ishte i përjetshëm. Sot kur shohim ku ka rënë demokracia jonë, nderimi i vetëm që mund dhe duhet t’u bëjmë sakrificave të tyre është t’u bashkohemi lëvizjeve qytetare që po ngrihen në të gjithë vendin për të krijuar një front të bashkuar për rivendosjen e demokracisë përmes Zgjedhjeve të Lira e të Ndershme.

Qëndresa për 27 muaj e artistëve është kauza më fisnike e këtyre dekadave dhe shembull frymëzimi për të gjithë ata të cilët kanë dinjitet dhe e meritojnë lirinë. Nderim zemërluanëve të Spaçit dhe Qafë Barit të cilët tronditën diktaturën më të egër të Europës. Nderim zemërluanëve të Aleancës të Mbrojtjes të Teatrit, të cilët fituan admirimin e mbarë Europës për kauzen e tyre fisnike dhe i hoqën maskën e fundit regjimit të dhunës kriminale. Të gjithë të ngrihemi për demokracinë! Kur ngrihet populli bie tirania! Liria fitohet dhe nuk dhurohet", shkruan Meta. 

Postimi i plotë i presidentit Ilir Meta

B.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A i ka përmbushur pritshmëritë Reforma në drejtësi?

Komento

Komente

 • Iris: 23/05/2020 02:06

  Protestat I duhen qe te marre pushtetin e te ndryshoje reformen ne drejtesi ,se e provoi me KOMITET REFORMUES ta bente por U.S.A. nuk e lejoi,prandaj tani po te kete pushtet de facto e de jure mund ta nryshoje reformen e drejtesise PER VETE E PER MIQTE,e ne ate menyre s'ia mohon kush ate te drejte.

  Përgjigju
 • Jace: 22/05/2020 15:03

  Jam dakort me emigrantin nga shba,,nga njera ane meta po na thote se eshte per stabilitetin e vendit ,,,dhe nga ana tjeter ben thirrje per protesta,,ke te besojme...,

  Përgjigju
 • EMIGRANTI USA: 22/05/2020 14:16

  Behu gati o trimi i Cepanit , populli shqiptar mezi po pret qe ndyrsira si ti dhe te tjere te japin me ne fund llogari per te zezat qe i bete kombit per dekada me radhe . Te fala nga USA

  Përgjigju
 • Skrapalliu: 22/05/2020 11:48

  Ik mor ltyre fytyra me e uryer bashk me kriminelin plak o brek grisur i cpanit po te vjen fundi plere e ndjen po rama e ka nje peng pos u rasi ju brenda nuk behet llaf te largohet dhe do e bej o cop muti.

  Përgjigju
 • Dear: 22/05/2020 10:40

  O Meta je mbeturina e demokracis,mos u sorrollate kaq shume dhe mos u lodhë kaq shume me Ameriken.

  Përgjigju
 • Avni rustemi: 22/05/2020 10:19

  PROVOJE E DIL PO TA MBAJTI,,MOD U KRUAJ SHUME,,,POPULLI TE URREN,,PO FOLE KETE RADHE DO HASH PLUMBIN BALLIT.

  Përgjigju
 • Jo presidenti im: 22/05/2020 10:18

  Hahaha ti je plehrë, faqen tënde e administron ai kurva Ted Blushi që nuk na lejon të shkruajmë mendimin tonë të lirë, dhe them mendim pa asnjë sharje dhe ofendim. Përfundimisht ti je copë muti jo presidenti im.

  Përgjigju
 • Wish: 22/05/2020 10:17

  Imagjino, nuk bon vaki por imagjino për një sekond sikur ti fusin në burg këto kokrra hajdutësh kriminelësh e tradhëtarësh (Meta, Rama, Berisha, Nano, Basha, Kryemadhi dhe nja 2o të tjerë që kanë 30 vjet që dhunojnë Shqipërinë e shqipëtarët) sa bukur do ishte.

  Përgjigju
 • Pse: 22/05/2020 10:10

  Popullin duhet tja tregoi qefin like qeni pse do proteste nuk i pelqen me per president qeni i saluqit

  Përgjigju
 • UKU MOMLIT: 22/05/2020 10:05

  Je kujtuar me vones per zemerluanet e Spaçit dhe Qaf Barit o vrases,grabites dhe hajdut e mafioz qe po iken pet lesh sqapi per te mos u kthyer me kurre!

  Përgjigju
 • Bo Bo kerkon rrikthimin e 97 ky !: 22/05/2020 10:03

  Ha thua valla ,akoma ka Njerez qe ky i Ben Shpelarjen e Trurit ne nga nje pjate Supe. ! Te mjeret ata,qe e ndegjojme .

  Përgjigju
 • UKU MOMLIT: 22/05/2020 09:57

  Çpyetje?!?!?! E tere klasa politike shqiptare ka lindur nga bushtra e kuqe komuniste. Nese ppsh,bushtra e kuqe komuniste konsiderohet vec te tjerave e pakorruptiar,kjo klase politike eshte e paster. Doni me per BELUL GJERAQINEN???

  Përgjigju
 • Tironci: 22/05/2020 09:49

  Pjese e ati rregjimi qe ti sot e shan je edhe ti me familjen tate qe ishit 1komunista qe pjesa me e madhe e tyre jane nga spiundheçet e fisit tat qe ti sot i shan jane ato komunista qe ty te bone kryeminister,krytar parlamentit President,dhe qe je presidenti me i ndyre i ketyre 108 vite shtet shqiptare. .

  Përgjigju
 • Bido Miza: 22/05/2020 09:42

  Po te vjen rrotull qafa e Barit o bashibuzuk . Ske ku falesh me jooo

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Plagosje me thikë në Vlorë, 22-vjeçari dërgohet me shpejtësi në spital