Riaktivizohet vatra e zjarrit në Pishporo të Fierit, rrezikohet zona e mbrojtur! Kërkohet ndërhyrje nga ajri

Është riaktivizuar sërish mesditën e sotme, vatra e zjarrit në pyllin me pisha në Pishporo të Fierit. Flakët e favorizuara edhe nga era janë përhapur me shpejtësi duke u përhapur në sipërfaqe të konsiderueshme.

Sipas shefit të shërbimit zjarrfikës në Bashkinë Fier, Zija Hyka është bërë kërkesë për ndërhyrje nga ajri pasi flakët kanë dalë jashtë kontrolli, duke rrezikuar edhe zonën e mbrojtur.

Ne vendngjarje ndodhen 7 mjete zjarrfikëse, 3 te Fierit, 1 e Rroskovecit, 1 e Divjakës, 1 e Lushnjës dhe 1 e kompanisë Alpetrol si dhe dy autobotë uji.

Sipas prefektit Lefter Shehaj, i cili ndodhet pranë vatrës se zjarrit për të monitoruar nga afër situatën pohon se pritet ndërhyrje nga ajri pasi terreni i vështirë dhe zjarri në kurorën e pishave e vështirëson ndërhyrjen e zjarrfikëseve.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Robert Bitri: 27/09/2023 18:00

    Ky pylli do digjet....e kam vendosur une dhe kadastra ne Fier

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A parashikoni që Berisha do t'ia lërë trashëgim partinë Argita Berishës?×

Lajmi i fundit

'Unë do të merrem me gjithçka, sot do kryhet ajo punë', Detaje të reja nga dosja e Prokurorisë për rastin e vrasjes së Liridona Murseli

'Unë do të merrem me gjithçka, sot do kryhet ajo punë', Detaje të reja nga dosja e Prokurorisë për rastin e vrasjes së Liridona Murseli