Riformatimi i KED/ Gjykata Kushtetuese i dërgon Presidentit dhe Kuvendit emrat nga radhët e saj

Foto ilustruese

Në mbarim të mandatit të anëtarëve aktualë të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi dhe rifomatimit të këtij institucionit, Gjykata Kushtetuese i ka dërguar 4 emrat në radhët e saj që plotësojnë kushtet ligjore për të qenë anëtar në KED. 

Në garë është Vitore Tusha, aktualisht gjyqtare me kompetencat e kryetarit të Kushtetuese.

Edhe gjyqtaret e tjera, Elsa Toska, Marsida Xhaferllari dhe Fiona Papajorgji janë në listën e paraqitur.

Kujtojmë se riformatimi i KED bëhet shumë i rëndësishëm në këtë moment pasi pritet që të ecet  para me plotësimin e Gjykatës Kushtetuese,

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi është një organ kolegjial, i përbërë nga 9 anëtar me një mandat 1 vjeçar, dhe është përgjegjës për vlerësimin e kritereve profesionale e morale të kandidatëve për anëtarë të Gjykatës Kushtetuese dhe për Inspektor të Lartë të Drejtësisë dhe kandidatëve

 

K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    LSI prezanton programin elektoral të njëjtë me atë të vitit 2009 kur erdhi në pushtet. Ju krijon besim realizimi i tij?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Momentumi i Albin Kurtit