Po ikte nga Shqipëria, vihet në pranga në Rinas 'Kep Rapi', i forti i Durrësit! I dënuar me 7 vite burg në Itali

Po ikte nga Shqipëria, vihet në pranga në Rinas 'Kep Rapi', i forti i Durrësit! I dënuar me 7 vite burg në Itali

Foto ilustruese

TIRANË- Rexhep Rapi i njohur si ‘Kep Rapi’ ka rënë në prangat e policisë këtë të premte në Rinas. 60-vjeçari është i dënuar me 7 vjet burg për organizimin e emigracionit të paligjshëm.

Shërbimet e Policisë Kufitare Rinas, në dalje të RSH-së, kanë kapur Rexhep Rapi (Arapi), 60 vjeç, banues në Durrës, i cili pas verifikimit nga Interpol Tirana ka rezultuar person i shpallur në kërkim ndërkombëtar, pasi Gjykata e Apelit Genova, Itali, e ka dënuar 7 vjet burgim, për veprën penale "Organizimi i emigracionit të paligjshëm", nga të cilat i kanë mbetur për të vuajtur dhe 4 vjet. Interpol Tirana vijon procedurat për ekstradimin e tij drejt Italisë

Rapi ka qenë i arrestuar edhe në vitin 2021 në Durrës pasi i gjetën armë në lokalin e tij. Rapi lëvizte me mjet të blinduar ‘’Benz’’ i cili i është sekuestruar bashkë me një pistoletë që iu gjet në një çantë në banakun e lokalit. Rapi është me precedentë të mëparshëm kriminal kundër jetës së personit dhe në fushën e narkotikëve.

Gjatë kontrolleve të policisë në kufi është arrestuar edhe një person për mosdeklarimin e parave, u sekuestruan 19 900 dollarw. 

'Shërbimet e Policisë Kufitare në PPK Grabom, bazuar në analizën e riskut, në dalje të RSh-së, kanë kaluar në vijën e dytë, për kontroll të detajuar, automjetin me drejtues shtetasin A. T., nga Plava, Mali Zi. Gjatë kontrollit, shërbimet e Policisë kanë gjetur dhe sekuestruar në cilësinë e provës materiale 19 900 dollarë amerikanë, të cilat ky shtetas nuk i kishte deklaruar sipas përcaktimeve ligjore.'- thuhet në njoftimin e policisë. 

Paratë e sekuestruara

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • dollari: 31/03/2023 18:40

  e hengre o kepi dhe ti shum ke bere e tani erdhi koha te paguash qetesohu e shplodhu tani e te rrofshin miljonat qe ke vjedh emigranteve qe nxirje e gjasme ndihmoje

  Përgjigju
  • 444: 05/06/2023 16:01

   Shih punet e tua o shok .. ti se njeh fare

  • B4/B7: 31/03/2023 22:47

   Ku e njef ti mer pis a ka ndihmu apo ka bere gjasme po shif punt e hallet e tuja se secili i del vet per t zot.

 • Sondazhi i ditës:

  Veriu i Kosovës, a duhet që Kurti të pranojë kërkesat e SHBA-BE?×

Lajmi i fundit

Një fitore larg titullit kampion në NBA, Nuggets 'nxijnë' Miami Heat

Një fitore larg titullit kampion në NBA, Nuggets 'nxijnë' Miami Heat