Rishi Sunak: Kina nuk mund të jetë palë neutrale në konfliktin Rusi-Ukrainë! Xi Jinping të takohet me Zelenskyn për planin e paqes

Rishi Sunak: Kina nuk mund të jetë palë neutrale në konfliktin Rusi-Ukrainë! Xi Jinping të takohet me Zelenskyn për planin e paqes

1666618115_b3613fe6322f425582d1a576ea5aafa0.jpg

Kryeministri britanik Rishi Sunak nuk beson se Kina mund të jetë një palë neutrale në konfliktin e vazhdueshëm në Ukrainë. Kështu u shpreh sot duke iu përgjigjur pyetjeve të Komisionit Ndërlidhës, organi parlamentar që mbledh kryetarët e komisioneve të Dhomës së Komunave. 

Kryeministri konservator po i referohej vizitës së fundit tre ditore të presidentit Xi Jinping në Rusi dhe nismës së paqes të kryer nga Pekini.

Dhe ai theksoi për këtë çështje:

"Unë do ta inkurajoja Presidentin Xi të angazhohej drejtpërdrejt me Presidentin Zelensky për çdo propozim të veçantë të paqes që Kina është e interesuar të paraqesë." 

Sunak nënvizoi gjithashtu se çdo vendim në lidhje me çdo çështje territoriale, përfshirë atë në lidhje me Krimenë, i takon Kievit. 


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ SHBA: Jemi pro krijimit të gjykatës speciale për krimin e agresionit kundër Ukrainës! Luftimet pranë zonës bërthamore të Zaporizhzhia


B.V/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që Kosova të pranojë propozimin e Ramës për Asociacionin?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ ‘Benzi’ merr flakë në ecje në Fushë Krujë, shkrumbohet totalisht

VIDEO/ ‘Benzi’ merr flakë në ecje në Fushë Krujë, shkrumbohet totalisht