'Rokadë' ambasadorësh, Besiana Kadare emërohet ambasadore në UNESCO, vendin e saj në OKB e zë Ferit Hoxha! Lirohen nga detyra edhe ambasadorët në Hungari dhe Strasburg

Besiana Kadare dhe Ferit Hoxha

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme lirimin e katër ambasadorëve, dy prej të cilëve janë emëruar në poste të tjera. Besiana Kadare, ambasadorja shqiptare në OKB është liruar nga kjo detyrë, ndërsa u emërua si ambasadore në UNESCO. Vendin e saj në OKB e ka zërë Ferit Hoxha, i cili ishte ambasador i Shqipërisë në UNESCO.

Po ashtu është liruar nga detyra ambasadori i Shqipërisë në Hungari, Arian Spasse, teksa nuk dihet se kush do ta pasojë atë në këtë detyrë. Edhe Albana Dautllari është u lirua nga detyra e ambasadorit në Strasburg, në vend të të cilit u emërua Dastid Koreshi.

"Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta, në mbështetje të nenit 92, shkronja “dh”, nenit 93 të Kushtetutës, si dhe të nenit 26, pika 2, të ligjit nr. 23/2015 “Për shërbimin e jashtëm të Republikës së Shqipërisë”, me propozim të Kryeministrit, ka dekretuar, disa lirime të Ambasadorëve të Republikës së Shqipërisë në shtete të tjera dhe organizata ndërkombëtare. 

Konkretisht:

-      Zoti Arian Spasse, u lirua nga detyra e Ambasadorit të Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë të Republikës së Shqipërisë në Republikën e Hungarisë, rezident.

-        Zonja Albana Dautllari, u lirua nga detyra e Ambasadorit të Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë të Republikës së Shqipërisë në Misionin e Përhershëm të Republikës së Shqipërisë pranë Këshillit të Evropës, në Strasburg, rezident.

-      Zonja Besiana Kadare, u lirua nga detyra e Ambasadorit të Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë të Republikës së Shqipërisë pranë Organizatës së Kombeve të Bashkuara, në Nju Jork, rezident, dhe ambasador i Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë i Republikës së Shqipërisë, në Republikën e Kubës, jorezident.

-      Zoti Ferit Hoxha, u lirua nga detyra e Ambasadorit të Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë të Republikës së Shqipërisë pranë Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Edukimin, Shkencën dhe Kulturën (UNESCO), rezident", thuhet në njoftimin e Presidencës.

J.SH./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • F-35: 02/10/2021 07:10

  Ferit Hoxha eshte nje njeri shume i kulturuar e diplomat i nivelit te larte. Fiks per te na perfaqesuar denjesisht ne tavolinen e KS te OKB-se.

  Përgjigju
 • Ppp: 02/10/2021 01:33

  Po ky ferit hoxha sikur u hoq nga ambasador ne okb sepse i kishin vjedhur lap topin me informacione (sipas deshmise se tij) tani po e çoni prap?

  Përgjigju
 • Tutu: 01/10/2021 12:39

  Dhe don nobelin Kadare… mund te jesh shkrimtar i madh por duhet te jesh dhe burre me personalitet… buthelepires i te gjitha regjimeve .. ky eshte Kadare..

  Përgjigju
 • Trendeline dhe Kenge: 01/10/2021 12:28

  Besiana ishte ne fillim ambasadore ne UNESCO, e hoqen nga ty, e cuan ne Amerike, prape e kthyen ne Strasburg, mjere Shqiperi ne dore kujt ke rene, me diplomate si Besiana. Prandaj kur e pyten te atin (Ismailin) per shkaterrimin e teatrit tha qe jam i semure nuk di gje. Tani e morrem vesh pse i ati nuk u prononcua, qe e bija te nderroje shtetet me radhe.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Varianti i ri Omicron dhe dimri, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid?×

Lajmi i fundit

John

Turqia dhe SHBA diskutojnë zhvillimet në Ukrainë, Siri dhe Kaukaz