Rrahën dhe torturuan shqiptarin deri në vdekje në burgun e Greqisë, Apeli i 'jep një dorë' ish gardianëve: U sollën mirë

Pamje nga torturat

Gjykata e Apelit të Selanikut, ka lehtësuar dëbimin e 12 ish-gardianëve të burgut të Nigritës në Greqi, të cilët kanë torturuar deri në vdekje shqiptarin e burgosur, Ilia Kareli në 2014.

Megjithëse u shpallën fajtor për veprimet torturuese kundrejt shqiptarit, i cili pësoi arrest kardiak, Gjykata duke marrë parasysh edhe sjelljen e mirë të gardianëve të dënuar, nga 5 deri 7 vite burg për secilin, vendosi të merrnin 3. 

Në Shkallën e Parë, u paraqitën 13 persona si bashkëpunëtorë të kësaj vrasje, por ajo e apelit vendosi të ulë dënimin e tij nga 3 vjet në “pezullim nga puna” të rojës së burgut në atë kohë.

Gjykata e Apelit: Arresti kardiak është i pavarur nga torturat që i bënë shqiptarit 12 ish-gardianët!

Pretendimet e ish-gardianëve për vrasjen.

Ata e rrahën brutalisht dhe e torturuan deri në vdekje, pasi shqiptari ishte autori i vrasjes së kolegut të tyre.

Ilia Kareli vdiq në burgun e Nigritës në Greqi në mars të vitit 2014 pasi ishte transferuar atje nga Malandrino.

Çfarë ka thënë prokurori?

Ata e torturuan qëllimisht për ta ndëshkuar për vrasjen e shokut të tyre. Ai ishte i rraskapitur, e lidhën pas një shtylle dhe e rrahën brutalisht me shkelma dhe grushte. I arrestuari është zvarritur për dy orë pas rrahjes, pa marrë asnjë ndihmë

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 01/12/2021 00:54

  /ADI/,<<qytetarit te gjore>> kur shkon ne vendet e tjera,i kerkohet te respektoje rregullat e te zotit te shtepise dhe ligjet e vendit ku shkon.Perse ishte arrestuar I.Kareli?

  Përgjigju
 • Adi: 30/11/2021 15:39

  Shteti Shqiptar është fajtori e jo qytetari i gjorë që kërkon strehim në vendet tjera....

  Përgjigju
 • Polici: 30/11/2021 14:16

  Nuk te bje ne qafe njeriu kot por do ja kete bere vendin vetes ky i gjori.

  Përgjigju
  • Labi: 30/11/2021 14:51

   Ashtu thon edhe per tan cukun i nderuar polic!

 • Sondazhi i ditës:

  Përçarja e PD mes Berishës dhe Bashës, mendoni se garanton fitoren e PS në 6 bashkitë?×

Lajmi i fundit

John

Mbyllja e shkollave për 3 ditë, reagon PD: Dështim në sistemin e ngrohjes, vendimet gjysmake të Ministres së Arsimit bien në kurriz të prindërve shqiptarë