Hotelet e Vlorës në krizë për punëtorë, Ceno: Paga për sanitare e kamerier 45 mijë lek në muaj, por sërish s’ka interes

Vlora është gati për të pritur më shumë turistë se vitin e kaluar, kjo referuar rezervimeve të deritanishme. Por shqetësim për operatorët turistikë mbetet mungesa e burimeve njerëzore.

Gratë dhe vajzat refuzojnë të punojnë sanitare, ndërsa të rinjtë që deri dje punonin në bare e restorante janë larguar nga vendi.

‘Burimet njerëzore janë të stepura ndaj kam bërë dy panaire në Lungomare dhe në Universitetin e Vlorës për të rekrutuar vajza e gra kryesisht për sanitare, por dhe për shërbime në restorant dhe bar. Pagat këtë vit për sanitare, kamariere e banakierë janë rritur me 5 mijë lek në muaj. Mesatarisht marrin 400 deri në 450 mijë lek në muaj.’- tha Anisa Ceno, administrator e hotelit.

Anisa Ceno, administratore e një hoteli në Vlorë synon tregun vendas, pasi për punëtorët e huaj nga Filipinet apo Nepali, kostoja është shumë më e lartë.

“Shumë biznesmenë paguajnë më shumë force punëtore nga jashtë, përmes kontratave me agjencitë e ndërmejtësit 3500 euro kostoja e aksesist, e hyrjes në treg të personave që vijnë nga jashtë është rruga më e shkurtër por më konsistente nga ana financiare. Ndryshe nga ata unë kam vullnetin dhe  kohën për të këmbëngulur në punësimin e shqiptarëve”.- u shpreh Ceno.

Ndërsa duke folur për çmimet, Ceno tha se kanë pësuar rritje krahasuar me një vit më parë në të gjitha njësitë e shërbimit në Vlorë.

“Çmimet janë rritur nga 10 deri në 15 për qind, shkak lënda e parë dhe pagat e burimeve njerzore. Dhomat fillojnë me 55 euro e lart...”.- tha Ceno.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Poku: 02/06/2023 19:57

  Kerkese-oferte pra, kur nuk ka interes s,donte tw thote se kane mbaru njerezit, por oferta shume u ulet. Koooot.

  Përgjigju
 • Gazmend Haruni: 01/06/2023 06:54

  Po si eshte e mundur qe dikush te punoje 12 ose 13 ore ne dite per 45.000 leke kur ne Shengjin paguajne gati dyfishin?Me mbushni mendjen pse duhet te vije une ne shqiperi e te paguaj 50 ose 6a euro nata kjr shërbimet jane 0?Ketu ne shqiperi rinia po iken sepse nuk jane kushtet per te punuar,puntoret i trajtojnë si skllaver dhe punedhenesit jane arrogante.Une kam pare te rinj qe shkojne e punojne ne shengjin dhe trajtohen 100 jere me mire se ne shqiperi edhe se paguhen me mire se ketu.Pronaret shqiptare duhet teesojne se puntori i sjedh fitim atyre dhe jo se po i vjedh leket."Nuk jane te gjithe hakdute"

  Përgjigju
 • aleksadros: 31/05/2023 05:06

  shume pake jane kure nje dhome ne natet bene 70 euro

  Përgjigju
 • Projekt për Ide: 31/05/2023 04:27

  Me 8 Gusht do ishte një super ide të behej cdo gje falas ne Vlore për cdo Italian dhe të ishte dita ku cdo shtetas Italian ne Vlore të mos paguaje dhe të gjithë falas për arsye Anija Vlora dhe të quhej “Giorno del ringrazzia” do ishte super një ide që tregon Shqiptarët nuk harrojmë mikpritjen pra cdo vit me 8gusht ditë feste ne Vlore falas për cdo Italian tutto il Giorno!!!

  Përgjigju
  • Artikulo: 31/05/2023 08:52

   Ide për projekt

 • Batista hoxha: 30/05/2023 23:16

  Zonja Ceno per informacion eshte edhe keshilltare bashkiake e sapozgjedhur ne vlore .ju lutem na thoni pak sa ore ne jave punojn puntoret me pagen tuaj 45000 qe e perkthyer ne neto eshte 38000 se ne vendet e tjera 40 ore ne jave eshte orari zyrtar.jepni paga te denja dhe orare te denja

  Përgjigju
 • Liri Murataj: 30/05/2023 21:25

  O njerëz bëhuni njerez e para punëtorit duhet ti sillesh si njeri se puntori eshte ai ajo qe te nxjere punen duhet ta respektosh e dyta dhe kryesorja eshte rroga cfare rroge eshte ajo 450 mije me ato cemime qe janë ngritur as 1000 euro nuk mjaftojnë për të jetuar dhe tjetra orari I punes nuk mund ta shfrytëzojnë sa ore te duan ka orare jetojmë ne 2023 o njerëz prandaj po boshatiset vendi uroje qe pronaret te vene mend jo ndryshe ti bejne vetë punet

  Përgjigju
  • 16 orë punë në ditë: 31/05/2023 02:57

   Po e vërtetë se gjithë rrogat janë sa rrogat e deputetëve për sanitare por njerëzit përsëri thonë më mirë deputet e me nder sesa sanitare banjosh dhe i përbuzur nga punëdhënësi.

  • Vlonjati: 30/05/2023 22:27

   Nuk ka rroge 450 mij lek ne Jug vetem nese punojme 3-4 ore ne mengjes.. aq marrin nga 1 mij euro apo edhe me shume ne muaj me kohe te plote gjate sezonit. Lere ca thone ankohen kot, thjesht jane dembela nuk duan te punojne dhe sanitare dhe kamariere e kane per turp.

 • Lefkada: 30/05/2023 20:56

  2 nete + mengjesin e bollshem + 1 xhiro me anije + transportin me mjet komod nga Shqiperia 90 euro personi per Lefkada Greqi.ketu 70 euro nata pa mengjes dhe degjoje dhe pordhet e pronarit qe kapardisej te binte ne sy per mrekullin e leshit qe kishte krijuar.ptuuu fare e keqe

  Përgjigju
 • 45 mije leke 2 muaj?: 30/05/2023 19:54

  45 mije leke 2 muaj? Po pastaj... Dhe me e bukura eshte 120eu/nata dhe ne gjithe bregdetin e jugut nuk te jep kish fature... jemi te vjedhur nga shteti jo nga njerezit...

  Përgjigju
  • Mëmëdheu: 31/05/2023 09:46

   Që kur resortet private janë atdheu. A punojnë pa lek ?

  • Atdheu: 31/05/2023 03:53

   Per atdheun punohet dhe pa lek por duhet minimumi turizmi te nise prill - nentor dhe muaj Dhjetor - mars te jene pune suplementare (si pune me email panaire apo takime apo sigurimi lendes pare per resorte hotel dhe restorant pra duhet pune gjithe vitin dhe 1 muaj pushim i paguar (nentor ose Janar ) pra kontrat full time sic i ka Austria etj pra duhet nje plan per turizem 365 dite jo 4-5 muaj

 • Tollo: 30/05/2023 19:50

  Pseudopronaret e hoteleve ne Vlore qe te gjithe trafikant droge dhe kurvash se kane idene e te berit bisnes i trajtojn puntoret si morra dhe tani ankohen

  Përgjigju
 • Luani: 30/05/2023 18:33

  Nuk eshte e kollaj te gjesh punetor spse iken ca i ndoqen te tjer po ikin

  Përgjigju
 • Luani: 30/05/2023 18:26

  Nuk eshte e lete te gjesh punetor

  Përgjigju
 • Rakipi: 30/05/2023 18:01

  Mos u ankoni në media, po futjuni punës vet me familjen tuaj se po thoni ishte mirë kur ishte keq. Hapa dhe unë biznes në Hënë por s'ka puntorë atje, po ti marr nga planeti tokë me kushtojnë. Tani vetëm Elon Musk vjen si klient aty, po një vezë e një birrë do i kushtojë 30milion dollarë. Prapë s'del llogaria. Kështu jeni bërë dhe ju administratore e biznesmena leshi. Jeni të pa shpresë, do falimentoni.

  Përgjigju
  • Futura: 31/05/2023 09:29

   Po pse një resort duhet me patjetër të ketë 500 dhoma? Shtri këmbët sa ke jorganin. Unë endrroj hotel me 2000 dhoma, dhe restorant me kapacitet 3000 klient. Po s'ka llogjikë. Sa më i madh nuk do të thotë më i mirë

  • Anarkia: 31/05/2023 03:50

   Duhet ose te shtohet familja ose te mbyllet biznesi! Nje hotel resort me 300 dhoma duhet familje me 20 persona ‘ Biznes familjar jane deri 2-6 persona ja maksimumi 10 persona nje familje por aq pak vlen sa per nje minirestorant per me shume duhet mbi 20-30 apo 40 punonjes! Nje resort me 100-300 dhoma vetem roje ka 6 dhe vetem recepsion ka 3 minimumi ose 6 pra vetem dy gjera jane 12 vet po restorant po hotel po pastrim po furnizim po logjistike po menaxhim etj etj pra minimumi duhet gati mbi 40-60 punetor pra bie poshte teoria familjes se nje burre e nje grua nuk mund te bejne me shume sesa 19 femije pra llogjike e dobet ! Jam dakort per nje restorant te vogel e mban nje familje me 6-8 antar por jo familje me burre+grua+ femije se 3 jane ahaha ! Per biznes modh duhet mbi 30-60 njerez staff ! Pra vetem nga amerika latine do ishte mire ose nga Asia larget por azia paguhen shume edhe ata !

  • Eva: 30/05/2023 19:30

   Po ku kishte hotele e restorante më parë në Shqipëri, prandaj nuk kishte as puntorë hotelesh e restorantesh. Tani këta ndërtuan hotele e restorante dhe kërkojnë puntorët t'u bien nga qielli. Kush do i prodhojë puntorët? Po lëndën e parë kush do e prodhojë?

 • Kledio: 30/05/2023 17:12

  Maskarenjte ish skafista qe kane pushtuar me hotele geto bregedetin e Vlores nuk kane asnje lloj lidhje me turizmin , na i beri peshqesh tranzicioni 30 vjecar keta qe jane rritur me delet dhe dhite ne shtepi e sot bejne pronarin . Sa bukur thote kjo idiotja , cmimet jane rritur 15% po rrogat jane rritur 50 mije leke ne muaj , ishallah nuk gjeni njeri tu punoje aty mor plehra dhe i mbyllni fare se eshte turp tu degjosh ju si silleni me punonjesit dhe klientet . Mbase do zoti tua prishe fare Rama dhe tia jape oligarkeve bregdetin se te pakten kane evoluar , ju jeni akoma ne fazen e majmunit.

  Përgjigju
  • Arturo: 30/05/2023 19:57

   Je super i sakte Kledio

 • Meri: 30/05/2023 17:06

  Sa orë në ditë,punon nji puntor në këtë sektor,për të mar 400-450 mij lek në muaj??..., ju kërkoni skllevër se,me këtë pagë që pretendoni t'i jepni ju,nuk mbahet familja.Pse nuk i paguani me orë,si paguhen nē gjithë botën ?...

  Përgjigju
 • Olsi: 30/05/2023 16:54

  Po pse moj injorante ne universitet do i gjesh sanitaret ti? Pastaj 45 mije je leke ne muaj as per buke nuk dalin. Falimentofshi te gjithe, hajdute.

  Përgjigju
 • 16 orë punë në ditë: 30/05/2023 16:36

  Punëtorët e huaj nuk vijnë se kostoja e jetës për t'a në Shqipëri është e lartë kur nuk di gjuhën shqipe dhe nuk ke sistem mbështetës dhe jetë sociale. Nuk funksionon.

  Përgjigju
 • 16 orë punë në ditë: 30/05/2023 16:33

  Nuk keni me gjet puntorë kurrë me këto mendje që ke ti administratore hoteli dhe biznesmeni yt. Pse puntorët vendas duhet të punojnë më lirë se Bangladeshasit? Sa e ke rrogën ti? Si e trajtoni punëtorin dhe a i paguani në kohë apo u mbani rrogat?

  Përgjigju
 • gucja: 30/05/2023 16:18

  hajduter...aty ngordhshi, 45 mi leke as per buke me djath nuk dalin...

  Përgjigju
 • Amerika Latine: 30/05/2023 16:09

  Duhet me shume punetore nga amerika latine pasi zoterojne spanjisht dhe anglisht ndryshe nga zona bangladesh azi, me ameriken latine si punetor turizmi terhiqen dhe turiste nga spanja USA etj , gjuha dyte ne bote eshte spanjishtja

  Përgjigju
  • Eva: 31/05/2023 09:01

   Or tej, këta puntorë që thua ti nga Amerika latine sa orë në ditë do punojnë? A do jetojnë në Shqipëri, si do do jetojnë si turista? U del shtrenjtë kostoja e jetës, po nuk dinë shqip

  • E sakte: 31/05/2023 04:31

   Vetëm punetor të huaj bejn pune të pakten të vije pak kulture latine dhe perendimore se na mbyten azia dhe Pakistan me shoke

  • Shqipja: 31/05/2023 03:45

   Vende si Argentina , Honduras , Cuba etj mund te vijne si punemarres sezonale apo hotel management me viza me diploma Universiteti apo vende tjera nga south amerika per arsye pune , se keto kane mbetur ose do marrim aziatik pa anglisht ose afrikan qe njohin vetem portugalisht dhe frengjisht prej kolonive pasi Amerika Veriut Australia , vende tjera EU jane me te pasura sesa Shqiperia dhe paguajne me shume nuk i marrim dot punetor nga Australia se nuk kemi fuqi ti paguajme 6000$ muaj

  • Dmth extra: 31/05/2023 03:40

   Ne fakt me 8 milion turist te huaj dhe me gjuhen e dyte ne bote spanisht dhe anglisht , gjuha shqipe ka pak pune se pensionistet skane shume para per pushime , vellezerit e Dardanise dine shqip dhe anglisht te gjithe se punojne ne Europe , shtresa mesme shqiptare ska mundesi per 70€ dita pushime ndaj duhet punetore nga amerika latine pasi kane 2 avantazhe njohin guzhinen , pershtaten kultures mesdhetare dhe dine spanjisht dhe Anglisht gjuha spanjolle eshte gjuhe e dyte dhe ne USA ! Pra tregu punes ne plazhet shqiptare mire do ishte zona britanike kanadeze amerikane keto jane turist por edhe nordik apo vendet e uleta! Shqiptaret ikin ne Greqi per pushime dhe ulqin ose velipoje eshte me lire ne jug 70% flasin gjuhe te huaj ne 3-4 muaj sezon vere!

  • Dmth: 30/05/2023 19:31

   Shqipja nuk pi ujë më në Shqipëri?

 • Lui: 30/05/2023 16:03

  Akoma me pikatore pagat juve?! Mos u ngopshi! Si e mendoni ju jeten e nje personi me 45 mije leke ne muaj?! Me cmimet dhe koston e jetes qe ka arritur ne majat me te larta. Nuk duhet te kete paga poshte 60 mije lekeve ne muaj ne dore. Ose ashtu do vazhdoni.., ose do vuani per krahe pune dhe do duhet te futeni vete ne banak apo ne fshese duke pastruar.

  Përgjigju
  • Lola: 31/05/2023 06:51

   E dine kollaj keta plera te punosh kamarjere ose ne banak plus qe te mbajne nja 3 ore jashte orarit tallje b,, me puntorin dhe tani ler te rine pa puntor te futen vet ne banak dhe te lsjne halet ta shofin se cdo te thote ti hash hakun tjetrit

 • Sondazhi i ditës:

  Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Nga Korça në Kukës arrestohet kuksiani që do transportonte me furgon 27 emigrantë! 'Bileta' 200 - 400 euro

Nga Korça në Kukës arrestohet kuksiani që do transportonte me furgon 27 emigrantë! 'Bileta' 200 - 400 euro