Rriten rastet me variantin e ri britanik të COVID-19, ngrihet alarmi në Greqi

Foto ilustruese

Për shkak të shtimit të rasteve me variantin e ri britanik të COVID-19, është ngritur në shtetin fqinj, Greqinë.

Sipas Agjencisë Kombëtare të Shëndetit Publik tashmë në Greqi janë regjistruar 32 raste të tilla pozitive me variantin e ri të koronavirusit.

Greqia ka vepruar ndryshe nga çdo shtete evropian në luftën kundër variantit të ri britanik të COVID-19, pasi ajo nuk ka bllokuar udhëtimet me të por ka zgjatur karantinën nga 3 në 7 ditë.

Numri total i infektimeve nga koronavirusit ka shkuar 151.980, ndërkohë numri i vikamave është 5.646 në të gjithë vendi që nga fillimi i pandemisë.

Vaksinimi në Greqi ka nisur më datë 27 dhjetor, si në shumicën e vendeve evropiane me Pfizer.

Pasi Agjencia Evropiane e Barnave ka aprovuar përdorimin e vaksinës anti-COVID, Moderna në Greqi më datë 13 janar kanë mbërritur 8 mijë doza të kësaj vaksine dhe pritet të vijnë të tjera.

J.GJ./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se zgjedhjet e 25 prillit do të jenë të lira dhe të ndershme?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

EMRI/ Ndalohet nga policia autori i dyshuar i vrasjes së 31-vjeçarit në Vlorë