Rritet me 60% taksa e pastrimit në Shijak! Kryebashkiaku Arbana: Për qytetarët, thjesht një kafe

SHIJAK- Viti 2022 nis për qytetarët e Shijakut me rritje të taksës së pastrimit në masën 60%. Pa një vend-depozitim për mbetjet urbane, Bashkia Shijak sheh të vetmen zgjidhje dërgimin e tyre në landfillin e Sharrës. Për këtë arsye çdo familje në Shijak do të duhet të paguajë 2500 lek në vit nga 1500 që paguante deri më tani.

"Kemi bërë një studim fizibiliteti për çështjen e mbetjeve. Për evadimin e mbetjeve  dhe transportin në landfill kostoja që duhet të paguajë një familje është 80 mijë lek të vjetra. Kostoja aktuale është 15 mijë lek të vjetra, kemi marrë masa për ta ngritur gradualisht. Për vitin 2022 nga 15 mijë lek që është tani do të do të paguajë 10 mijë lek të vjetra më shumë pra nga 15 mijë në vit shkon në 25 mijë në vit", shprehet kryebashkiaku i Shijakut.

Rreth 13 mijë familje në Shijak do të paguajnë 1 mijë lek më shumë për pastrimin e qytetit, por kjo për kryebashkiakun konsiderohet e papërfillshme.

"13 mijë familje që do ta ketë rritje të tillë 10 mijë lek në vit, ose një kafe në muaj thënë ndryshe", tha Arbana.

Bashkia e Shijakut do të depozitojë 11.826 ton mbetje në landfillin e Sharrës dhe kostoja totale e transportit dhe përpunimit është  390. 258 euro/ në vit.

B.K./AV/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Kr Bashkiaku mallist: 22/01/2022 20:50

  Kryebashkiaku e merrka mallin te mire , 12 muaj viti me syt te cakerdisur e shikojmë, nje mjek toxikolog e dallon shume lehte... Po ti behet nje test del direkt dhe lloji qe përdor.

  Përgjigju
 • Hffj: 22/01/2022 20:19

  Vjedhja e incerenatoreve vazhdon.

  Përgjigju
 • Xhixhi: 22/01/2022 19:57

  Nga e kane gjetur kete kryebashkiak aman.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Kë mendoni se do të favorizojë votimi i emigrantëve në zgjedhjet e ardhshme?×

Lajmi i fundit

John

Trishtim për tifozët holandezë, ja si e përjetuan humbjen në rrugët e Tiranës