Rusia ‘pushtohet’ nga Covid, përkeqësohet situata! Regjistrohen 191 viktima dhe mbi 11 mijë raste të reja

Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Infeksioneve në Rusi njoftoi se me 11.493 raste të reja nga Covid-19, numri i rasteve ka arritur në 1.260.112, ndërsa me 191 vdekje në 24 orët e fundit numri i viktimave në 22.056.

Në 24 orët e fundit, numri i personave të infektuar në Moskë u rrit për 3.323 dhe arriti në 318.111, ndërsa u regjistruan 55 raste të reja të vdekjeve vdekje, gjithsej 5.497.

Shërbimi i Mbrojtjes së Shëndetit të Njeriut dhe të Drejtave të Konsumatorit në Rusi tha se në 24 orët e fundit janë kryer rreth 439 mijë teste ndërsa numri i testeve të kryera deri më sot tejkalon shifrën 49,1 milionë.

Rastet e para me COVID-19 në Rusi u regjistruan më 31 janar ndërsa vdekja e parë më 19 mars. Numri më i lartë i rasteve ditore në vend u regjistrua me 11 maj me 11.656 raste.

Në disa pjesë të vendit u lehtësuan masat për shkak se u regjistrua rënie e numrit të rasteve. Bashkë me këtë u bë e detyrueshme vendosja e maskave dhe dorezave në ambiente të mbyllura dhe të frekuentuara.

Në vend më 1 shtator filloi viti i ri shkollor ndërsa brenda shkollave nuk u vendos detyrimi për përdorimin e maskave dhe të distancimit fizik.

  • Sondazhi i ditës:

    7 dite para zgjedhjeve, a ju janë ofruar para ose favore në këmbim të votës?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

’Pa Gjurmë’/ Zhdukja e Bleona Matës reagon nëna e Begzim Isës: Vajzën nuk e rrëmbeu im bir, por gjejeni…