Rusia sulmon SHBA-në pas ndërprerjes së bisedimeve bërthamore

Rusia sulmon SHBA-në pas ndërprerjes së bisedimeve bërthamore

1669739737_us.PNG

Një zyrtar i Kremlinit ka akuzuar SHBA-në për sjellje toksike anti-ruse dhe fajësoi këtë për shtyrjen e bisedimeve për armët bërthamore. 

Zyrtarët rusë dhe amerikanë do të takoheshin në Kajro këtë javë, raportojnë mediat e huaja.

"Në të gjitha fushat, ne vërejmë nivelin më të lartë të toksicitetit dhe armiqësisë nga Uashingtoni. Si pjesë e luftës hibride gjithëpërfshirëse të nisur kundër nesh, pothuajse çdo hap i SHBA-së drejt Rusisë është subjekt i një dëshire patologjike për të dëmtuar vendin tonë kudo që të jetë e mundur", tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme Maria Zakharova. 

Takimet u caktuan për të diskutuar Traktatin e Ri START, e vetmja marrëveshje e mbetur që rregullon dy fuqitë më të mëdha bërthamore në botë. 

Zyrtarët amerikanë kanë bërë thirrje vazhdimisht për dialog për çështjet bërthamore.


Lajmi kryesor:

Lufta, Kievi: 84 raketa ruse po hyjnë nga Deti i Zi në Mesdhe! Senati tërheq amendamentin që zgjati dërgesën e armëve në Kiev me një vit


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Berisha do të pyetet për çështjen Gërdeci?×

Lajmi i fundit

Teoria e budallallëkut/ Përse duhet të kemi më shumë frikë budallenjtë, se sa horrat

Teoria e budallallëkut/ Përse duhet të kemi më shumë frikë budallenjtë, se sa horrat