Rusia tentoi të infiltrojë spiunë në rolin e ambasadorëve, Hollanda dëbon 10 diplomatë rusë

Rusia tentoi të infiltrojë spiunë në rolin e ambasadorëve, Hollanda dëbon 10 diplomatë rusë

Hollanda ka dëbuar 10 diplomatë rusë, duke mbyllur kështu zyrën tregtare ruse në Amsterdam dhe konsullatën holandeze në Shën Petersburg.

Këtë e ka bërë të ditur ministri i Jashtëm Ëopke Hoekstra, duke akuzuar Moskën se ka tentuar sërish të infiltrojë fshehurazi zyrtarë të shërbimeve sekrete në Holandë si diplomatë.

“Nuk mund ta lejojmë dhe nuk do ta lejojmë”. "Në të njëjtën kohë - thuhet në një shënim nga ministria - Rusia refuzon t'u lëshojë viza diplomatëve holandezë për konsullatën e përgjithshme në Shën Petersburg dhe ambasadën në Moskë". 

Dhjetë diplomatët e shpallur 'persona non grata' do të kenë dy javë kohë për t'u larguar nga vendi, ndërsa zyra tregtare ruse në Amsterdam do të duhet të mbyllet nga 21 shkurti. "  


Lajmi kryesor:

Lufta/ Von der Leyen: Putini duhet të dështojë! Kina: Do paraqesim plan paqeje! Ministrat e Jashtëm të vendeve të G7: Reagimi ynë ndaj Rusisë, i pamjaftueshëm


B.V/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Tensionet në Kosovë, si e vlerësoni qëndrimin e ndërkombëtarëve?×

Lajmi i fundit

Presidentja e Hungarisë sot vizitë zyrtare në Tiranë, pritet nga Begaj! Fjalë përshëndetëse edhe në Kuvend

Presidentja e Hungarisë sot vizitë zyrtare në Tiranë, pritet nga Begaj! Fjalë përshëndetëse edhe në Kuvend