Rusia vendos 12 sisteme raketore Pantsir-S në Bjellorusi

Rivendosja e sistemeve raketore po bëhet si pjesë e stërvitjeve të ardhshme ushtarake të Shtetit Union të Rusisë dhe Bjellorusisë.

Rusia, si pjesë e një inspektimi të forcave të reagimit të Shtetit Union, vendosi 12 raketa anti-ajrore Pantsir-S dhe sisteme artilerie AA në Bjellorusi, u tha gazetarëve të shtunën Ministria ruse e Mbrojtjes. Sipas deklaratës së ministrisë, ushtria ruse ishte në rrugën e saj për t'u zhvendosur në Republikën e Bjellorusisë. Një tjetër skalion treni dërgoi batalionin Pantsir-S të Qarkut Ushtarak Lindor në stacionin e trenit të shkarkimit. Siç shihet në videon e ministrisë, batalioni i komplekseve Pantsir-S që mbërriti në vend përfshin 12 automjete luftarake, secila prej të cilave mund të mbajë 12 raketa kundërajrore në kontejnerë transporti dhe lëshimi.

Ushtria ruse shtoi se pas përfundimit të shkarkimit, personeli do të marshojë në zonat e specifikuara, ku do të zërë pozicione dhe do të fillojë detyrën e stërvitjes luftarake si pjesë e Sistemit të Unifikuar Rajonal të Mbrojtjes Ajrore të Bjellorusisë dhe Rusisë.

Të enjten, Ministria e Mbrojtjes tha se Rusia ka përfunduar rishpërndarjen e avionëve luftarakë Su-35 në Bjellorusi për stërvitje. Ekuipazhet u ngritën nga fusha ajrore në Khabarovsk Krai dhe përshkuan një distancë prej rreth 8,000 kilometrash. Gjatë rishpërndarjes, në Qarkun Ushtarak Qendror u bënë dy zbarkime të ndërmjetme.

Në fillim të kësaj jave, parashutistët rusë mbërritën gjithashtu në Bjellorusi.

Stërvitjet e forcave të Shtetit të Bashkimit do të zhvillohen në dy faza. Gjatë fazës së parë, të mbajtur deri më 9 shkurt, grupet e trupave në territorin e Bjellorusisë do të ridislokohen dhe konsolidohen. Faza e dytë, e cila do të mbahet deri më 20 shkurt, do të jetë pjesa aktive e stërvitjeve të përbashkëta "Allied Resolve-2022", në fokus të së cilës do të jetë shtypja dhe zmbrapsja e agresionit të jashtëm, si dhe lufta kundër terrorizmit dhe mbrojtja e interesave të Shteti i Bashkimit.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po dështon zgjedhja e Presidentit me konsensus?



×

Lajmi i fundit

John

Shqipëria do të armatoset me sistemin antitank, e konfirmon ministri: S’ka lidhje me ndonjë kërcënim