Sa herë mund të vishni pizhame, xhinse dhe rroba të tjera pa i larë ato? Ja disa nga këshillat e ekspertëve

Sa herë mund të vishni pizhame, xhinse dhe rroba të tjera pa i larë ato? Ja disa nga këshillat e ekspertëve

Foto ilustruese

E keni menduar ndonjëherë se sa duhet të jetë numri i herëve që duhet të vishni rroba të ndryshme, pizhame edhe xhinsa pa i larë?

Ndonëse në jetën tonë të përditshme mundohemi të jemi sa më të kujdesshëm me pastërtinë edhe higjienën, shumë prej nesh mund të neglizhojnë larjen e shpeshtë të rrobave, të cilat përdoren çdo ditë.

Mund të tingëllojë e çuditshme nëse njerëzve u thuhet se bëjnë mirë kur nuk i lajnë rrobat e tyre pasi i veshin dy ose më shumë herë. Allison Delperdang, një përdoruese e TikTok filloi një debat të nxehtë në internet kur ajo postoi një video më 10 janar duke thënë se ajo vesh të njëjtat pizhame disa herë. Ajo tha se prindërit e kishin detyruar që kur kishte qenë e vogël të vishte të njëjtat pizhame shumë netë me radhë sepse nuk ishin të pista, dhe këtë ajo e bën akoma edhe tani që është  e rritur.

Përgjigja për pizhamet si dhe veshje të tjera teknikisht varet nga aspektet personale si niveli i djersës dhe stili i jetesës, megjithëse për shumë njerëz mund të hyjnë në lojë faktorë të tjerë më abstraktë, thonë ekspertët.

Besimet rreth higjienës së veshjeve janë kryesisht shoqërore dhe kulturore, tha Dr. Anthony Rossi, një ndihmës dermatolog në Qendrën e Kancerit Memorial Sloan Kettering në New York City dhe një anëtar i Akademisë Amerikane të Dermatologjisë. Ai tha se njerëzit priren të lahen dhe të mbajnë higjienën vetjakë sepse veçanërisht në Amerikë, të gjithë kanë luksin të bëjnë këto gjëra.

Riveshja e të njëjtave rroba, veçanërisht në ditët e njëpasnjëshme është e lidhur me shmangien lodhjes në vendime, prandaj veshja e të njëjtave rroba përfshin më pak vendime për të marrë dhe më pak stres çdo mëngjes, tha Manal Mohammed, lektor i lartë i mikrobiologjisë mjekësore në Universitetin e Westminster-it.

Të mos dish se kur t'i lash rrobat mund të ketë pasoja në të dy skajet e spektrit. Larja e tyre shumë rrallë mund të çojë në probleme të lëkurës ose infeksione, dhe larja e tyre shumë shpesh mund të dëmtojë rrobat tuaja. Kjo e fundit gjithashtu mund të rezultojë në larjen e panevojshme të rrobave dhe përdorimin e burimeve. Këtu janë disa parime udhëzuese për t'ju ndihmuar të përcaktoni se kur një veshje mund të vishet përsëri pa u larë dhe kur është koha për ta hedhur atë në pengesë.

Rregulli universal: Çfarë duhet të lani

"Nuk ka asnjë rregull të fortë dhe specifik për sa herë mund të vishni përsëri veshje, por ekspertët thonë se ka disa lloje që duhen larë pas çdo përdorimi: të brendshme, çorape, geta, streçe dhe veshje që përdoren për sport. Kjo këshillë vlen edhe për çdo veshje tjetër me njolla, djersë, erë ose papastërti të dukshme", tha Mohammed.

Rrobat që mund të rivisheni:

Për pizhame, veshje të sipërme, xhinse dhe rroba të tjera, sa herë mund t'i vishni pa i larë bazohet në të njëjtat parime për të brendshmet ose veshjet që përdoren për sport. "Për sa i përket pantallonave dhe këmishave tuaja, mendoj se është e gjitha një nivel rehati dhe sa shumë jeni duke djersitur gjatë gjithë ditës", tha Mohammed.

Nëse nuk vishni të brendshme, duhet t'i lani rrobat përpara se t'i vishni përsëri pasi ato ranë në kontakt me lëkurën tuaj gjenitale. Një udhëzues i ndërgjegjshëm për të shmangur larjen e shpeshtë të rrobave janë zakonisht të bëni dush para gjumit, të vishni të brendshme dhe nëse djersitni pak ose aspak kur vishni pizhame, kështu  mund t'i vishni ato për një javë pa u larë, shprehen ekspertët. Por nëse nuk i bëni këto gjëra, do t'ju duhet t'i lani ato çdo herë.

Veshjet e sipërme të tilla si palltot ose xhaketat zakonisht nuk kanë nevojë të lahen më shumë se një herë në muaj pasi nuk prekin lëkurën tuaj, tha Rossi. Nëse dhe sa shpesh duhet larë xhinset mund të jetë një temë e nxehtë, pasi shumë njerëz duan të ruajnë integritetin e pëlhurës, e cila zakonisht është më e ngurtë dhe më e qëndrueshme se të tjerët. Nëse xhinset nuk janë të djersitura, të pista ose të njollosura, ato nuk duhet të lahen shpesh, tha Rossi.

Përveç baktereve nga djersa, rrobat e veshura në palestra ose ambiente sportive mund të vijnë në kontakt me baktere të tilla si Staphylococcus aureus, duke rezultuar në infeksione të zakonshme në mjediset e komunitetit dhe spitalit. Këto infeksione mund të bëhen serioze nëse hyjnë në indet e brendshme ose në qarkullimin e gjakut.

Disa njerëz mund t'i lënë rrobat e tyre të stërvitjes të thahen me ajër ose tharëse, duke synuar t'i bëjnë ato të sigurta për t'i veshur përsëri ditën tjetër. Por kjo qasje e përkeqëson situatën.

Kur bëhet fjalë për arsyen pse nuk duhet të vishni përsëri çorape pa u larë më parë, lidhet me infeksionet kërpudhore në këmbë dhe gishta, tha dermatologu Dr. Jeremy Fenton.Për shkak të kësaj, ju duhet të lani këpucët ose të paktën shtrojat në një makinë larëse të paktën një herë në muaj, tha Rossi.

K.T./A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Ndarja nga jeta e Giorgio Napolitanos, mesazh ngushëllimi nga Begaj: Shqiptarët do ta kujtojnë gjithmonë për mbështetjen e tij në rrugën drejt BE

Ndarja nga jeta e Giorgio Napolitanos, mesazh ngushëllimi nga Begaj: Shqiptarët do ta kujtojnë gjithmonë për mbështetjen e tij në rrugën drejt BE