Sa rritet taksa e pronës në Tiranë nga janari 2026, jua tregojmë me grafika

Nga 1 janari 2026 do të dyfishohen detyrimet e taksës së ndërtesës për shtëpitë e dyta. Shtimi i detyrimeve nis që këtë vit me hyrjen në fuqi të çmimeve të reja të referencës.

Gazetari Fatos Çoçoli në studion e Report TV tregon me grafika sa qytetarët duhet të paguajnë tani në varësi të zonës në Tiranë.

Në zonën tregu industrial – Bregu i Lumit

Taksa rritet me 1 100 lekë

Në zonën e Liqenit Artificial

Taksa rritet me 500 lekë

 Në zonën e Farkës

Taksa rritet me 600 lekë

Në zonën e Bllokut
Taksa rritet me 3 690 lekë

Në “Myslym Shyri”

Taksa rritet me 1 400 lekë  

Në “Unazën e Re – Yzberisht”
Taksa rritet me 900 lekë

Projektligji “Për taksën mbi pasurinë e paluajtshme” i publikuar te konsultimet publike nga Ministria e Financave dhe ekonomisë rrit nivelin e taksës, por ndryshon edhe metodologjinë për llogaritjen e çmimeve mesatare, ku synohet t’u afrohen vlerës së tregut.

Drafti propozon që niveli i taksës për ndërtesat e kategorisë rezidenciale të variojë nga 0,1% deri në 0,2% nga 0,05% që është aktualisht, për ndërtesat tregtare nga 0,15 deri në 0,25% nga 0,2% që është dhe për ndërtesat bujqësore dhe industriale niveli i taksës varion nga 0,15 deri 0,25%.

Drafti i ri parashikohet të hyjë në fuqi nga 1 janari 2026 për ndërtesat dhe kategoritë, ndërsa për kategoritë që përfshin parcela, tokë bujqësore dhe truall nga 1 janari 2028.

S.G/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

I mbante mbyllur dhe dhunonte gruan e fëmijën e tyre, kapet 28 vjeçari shqiptar në Greqi

I mbante mbyllur dhe dhunonte gruan e fëmijën e tyre, kapet 28 vjeçari shqiptar në Greqi