Sali Berisha 'vret' për herë të dytë 4 protestuesit e 21 Janarit dhe tha se do të qëllohej me 5 snajpera mbi Edi Ramën të nesërmen

Sali Berisha ka dhënë një intervistë me deklarata e pohime të rënda sot pasdite në një televizion të Tiranës duke justifikuar vrasjen e 4 protestuesve të 21 janarit 2011 nga ana e Gardës së Republikës. Ai tha se “Garda duhet të qëllonte sepse ata qëlluan me gur kryeministrinë”. Ai zbuloi edhe një detaj tjetër që kishte qenë personalisht Berisha që i kishte komunikuar një të huaji, ndërmjetës me opozitën se “nëse Edi Rama do të afrohej të nesërmen e 21 janarit pranë kryeministrisë dhe nëse vetëm një gjethe do të prekej, 5 snajpera do ta qëllonin”.  Ai për herë të parë zbuloi emrin e diplomatit amerikan që po bëhej ndërmjetës mes Berishës dhe opozitës së Edi Ramës me 21 janar 2011. "Ishte Thomas Countryman me të cilin i përcolla mesazhin Ramës. A e keni dëgjuar bashkëshorten e tij të thotë poshte e lart se shërbimet sekrete i kishin thënë se Rama do të vritej, unë isha. I thashë diplomatit të huaj se po të lëvizte edhe një gjethe në territorin e kryeministrisë ai (Rama) do ta kishte në lule të ballit nga 5 snajperë", pohoi Sali Berisha për Ilva Taren. Countryman, atëherë diplomat në Shqipëri më pas do të merrte postin e ndihmës sekretarit të Shtetit në SHBA.

Deklarata e rëndë e ish-kryeministrit të vendit bëhen sot pas ngjarjeve të protestave në vend kur pas vrasjes së 25 vjecarit Klajdi Rasha nga një polic, dha dorëheqjen ministri Sandër Lleshaj.Ish-kryeministri Berisha përdori dy standarte në vlerësimin e policisë në qeverisjen e tij dhe të policisë sot. A janë deklaratat dhe pohimet e Sali Berishës material për drejtësinë për marrjen e tij në hetim si autor i ngjarjeve kaq të rënda si 21 janari 2011?

a.m./E.M./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Përplasja me SHBA-të, sipas jush a duhet ta përjashtojë Basha nga grupi i PD-së Sali Berishën?

Komento

Komente

 • BRSS: 11/12/2020 18:03

  RINIA ÇEÇENE QE DALIN NATEN VJDHIN MAKINA E DYQANE NJERZ PA ARSIM DHE PA KULTUR ME FAMILJE TE SHKATERRUARA PA PIKE DIJE DHE INTILIGJENCE MARIN RROGEN TE SHQUPI DHE BLEJN HASHASH NJERZ TE QELBUR TE LIDHUR ME KRIMIN KESHTU VAZHDONI SE DO SHKONI NE GOP TE ASAJ QE JU KA BER O PLERA

  Përgjigju
 • Koplik: 11/12/2020 17:37

  Yyyyyy ta q..ha te deknit o fara keqe

  Përgjigju
 • Andrea braholli: 11/12/2020 16:43

  Ti je krimineli me I madh ne shqiperi hajdut qe e rope popullin I vodhe tokat se I kishe te nenes tate to o sali Serbi QE I bere sic deshe to o anti shqiptar

  Përgjigju
 • Andrea braholli: 11/12/2020 16:39

  Ti je krimineli tradhetari I kombit shqiptar hajdut qe vodhe tokat dhe gjithe pasurine e popullit shqiptar ooo race Serbi qe 30 vetem po e shkateruat shqiperine mos te shpetofte koka ty dhe gjithe soit tat o sali krimineli

  Përgjigju
 • FATMIRI: 11/12/2020 14:28

  30. VJET ATE PUNE KE BER KE VRAR DHE KE VJEDHUR TI DI DJEGUR ME BENZINE FAMILJARIT SE JE FAMILJE E SHKERDHYER DO PAGUSH NJE DITE SKE KU VETE PLERE

  Përgjigju
 • Free: 11/12/2020 13:03

  I thash po sta mbajti suma malok degjenerate. Urdherin e dhe vete po burreri skishe ta pranoje perpara ligjit dhe fshive kamerat e ne burg cove ca langaraqe.

  Përgjigju
 • Petrit: 11/12/2020 12:45

  Kriminel gjakeprishur

  Përgjigju
 • Karadakliu: 11/12/2020 12:16

  Po edhe cka duhet te beje ky person, qe te mos degjohet e te shihet ne lista kandi datesh e te votohet per institcione ,po e "falim" te burgoset, ende degjohetb publikisht thirrja e tij per aramatosej e vrasje e rrenim te shtetit.

  Përgjigju
 • Kokmodhi: 11/12/2020 11:07

  Ta vrisje o Berishe nje plehre me pak do kishte. Tja shpoje ate rrashte boshe.

  Përgjigju
 • leone: 11/12/2020 10:56

  Salihu ka qene dhe eshte i derguari i UDB-se dhe ka vene ne jete platformen e Sheshelit ne shqiperi.Kur do ta marrin seriozisht organet kompetente shqiptare kete gje? Le te lexojne platformen e Sheshelit, ta krahasojne me bemat e ketij vampiri gjakpires dhe te nxjerrin konkluzionet perkatese.Cfarepresin me ?

  Përgjigju
  • Ben justinianus: 11/12/2020 12:27

   Krejt e sakte kometi i Leone.

 • Artan Conxhi: 11/12/2020 10:43

  O zot pse e mallkove Shqiperine me kete moster qe quhet SALI?Ky eshte lloji me i keq qe ka pare njerezimi

  Përgjigju
 • ola: 11/12/2020 10:06

  MALLKUAR QOFSH O EDVIN PLERA QE E SHKATERROVE PS-NE DHE LEN KET ZAGAR TE PELLASE. BERE K/HAJDUTIN PRESIDENT! TI DON VAR, MOR PLERE SE NA KE LENE RRUGEVE, E MORE PARTINE DHE I FLAKE NJEREZIT E NDERSHEM RRUGEVE !!!

  Përgjigju
 • lorna: 11/12/2020 09:54

  O FUNDERRINE, O JASHTEQITJA E KETIJ KOMBI, O K/KRIMINELI I TE GJITHE KOHERAVE, MBYLLE HALEN SE TE RENDOJNE MUJERA VRASJE NE KURRIZ !!! ZAGAR, KUR KE KURAJO DHE FLET TI MOR VRASES, BISHE ANTISHQIPTARE !!!

  Përgjigju
 • emigranti: 11/12/2020 09:44

  Nuk e marrin te pandehur sepse eshte i tredhur Arben Kraja,per te mos thene dhe per te tjere si ai apo rrotull e mbi te! Sic kendonte dhe i madhi e i pavdekshmi Francesk Radi "Ky fat na ra...".Sic duken bathet jane larg pashket qe ky bandit te veje perpara gjykates,duhet pritur qe te ridjege shqiperine qe ti japin ndonje dekorate nga presidenca e pjerdhur dhe pastaj te presim fatalitetin e ikjes se tij per ne kolas ne menyre natyrale.Si duket per Krajen krimet e ketij shtaze pylli jane vogelsira,te parendesishme!!!

  Përgjigju
 • Hingkateri: 11/12/2020 08:34

  O gelbaza Berishe

  Përgjigju
 • Ardit: 11/12/2020 08:30

  Zagaret e saliut kane 2 dite po shkaterojn tiranen, ky del si trim qe i vrava me dashje ata 4 veta. Del dhe pederasti i Sali Lushes hakde ta bejm demokracin me fytyren e tije. Edhe porthali JOQ nga ana tjeter. Sa popull VK

  Përgjigju
 • Cimi: 11/12/2020 08:07

  Pirxh pirxh. As nuk eshte futur e as nuk do futet njeri ne burg. Kur nuk pyi drejtesi per Janarin e Gerdecin mendoni se do kete drejtesi tani? Shiko rinine injorante qe djeg pemen e Vitit te ri apo shkaterrom dreret. Thyeje e shkaterro Ministrine se ke mllef, por me pemen cdo? Por kur mendon se delet ndjekin Stresin vari trapin gjithckaje. Shtet qe e kap me mall, thyen ligjin dhe perseri ka frike nga stresi se eshte artist. Pae dy standarte? Po te ishte njeri i thjeshte tani do kalbej brenda. Mire tja beje ketij shteti pa kerbishte.

  Përgjigju
 • Adi: 11/12/2020 07:24

  Doli dhe saliu se kur vrau nuk i hyri gjemb ne kemb as ministrit qe ishte ne fuqi dhe pa pik turpi thot qe do e vriste edi ramen. Un do thosha kur do vi ora ta shoh ne burg kte kriminel

  Përgjigju
 • dulja: 11/12/2020 05:22

  RRi rri e dele ky plera e kombite qe nuke la gja pa bere ,nuke i harrone populli ato qe i ke bere ti me PD NE KRYEE Maskara hyyyy

  Përgjigju
 • Sali protobytha: 11/12/2020 02:38

  Kriminel, zgjidheni kryeplak ne Elbasan e shifni ce pas dy vitesh s'ka me vrasje. Se si e ben e dine te gjithe

  Përgjigju
 • Tirona: 11/12/2020 00:20

  Kjo qe po ndodh keto dy dite jane fryma e fundit e Kucedres. Shume shpejt sec sa pritej fillon pune gjykata kushtetuese dhe BKH dhe nga mesi Janarit pritet ti vihen zhinxhirat Kucedres qe po lengon

  Përgjigju
 • ymeri: 10/12/2020 23:36

  VETE E KENI FAJIN JU TE PS ,,,QE NUK E HAPET GJYQIN E 21 JANARIT DHE TE ARRESTONIT DHE DENONIT KRYESHPELLARIN DHE KRYEKRIMINELIN SALI PUSHT BERISHA.....

  Përgjigju
 • Ben Tironci: 10/12/2020 23:27

  Ropt e shpis o qeni Berish

  Përgjigju
  • Haha: 11/12/2020 14:09

   Berisha qen me morra

 • Berti ny: 10/12/2020 23:05

  Berishes i merrni te keqen po mir ja Ben edvun Sri misterecit te beratit braces apo ball librazhdasit po ishalla kjo rini nuk ndalet

  Përgjigju
  • TTT: 11/12/2020 00:56

   Kush rini o [email protected]? Rinia e Bathores qe diten falet ne xhami e naten vjedhin shtepira? Çeçen ordiner

 • Shqipoja: 10/12/2020 22:26

  Gjate gjithe ketyre viteve, qe PD ka qene ne opozite, cdo 8 Dhjetor jane organizuar protesta. Ketij rituali ju nenshtrua edhe 8 Dhjetori i vitit te kaluar, kur pikerisht disa dite pas nje fatkeqesie natyrore si termeti, kur kerkohej nje solidaritet nderkombetar, perseri u organizuan protesta. Kete vit, per cudi nuk pati protesta. Perse ? Sepse ajo mendja diabolike, qe ka mbjell zi ne vend, qe nga vrasjet e Shkodres ne 2 Prill, e kishte qendisur planin e radhes. Prej disa javesh ishte piketuar, ajo qe ndodhi naten e 8 dhjetorit. Ishte zgjedhur nje viktime. A hetoj dikush, pse i ndjeri, u shfaq ne ate ore te nates para patrulles se policise, vrapoj, u largua, beri nje trajektore te cuditshme per tu rishfaqur perseri para saj ? Ishte zgjedhur nje ekzekutor. A hetoj dikush pse punonjesi i policise ishte larguar nga nje rajon policie dhe pa patur asnje te dhene te vecante kalohet tek “Shqiponjat”, ku kerkohet nje kualifikim i vecante ? Koencidenca shkon edhe me tej, keta dy persona vendosen perballe njeri-tjetrit. Njeri si viktime dhe tjetri si egzekutor. Po te hetohen keto pista, do te dali e verteta ne drite: “inskenimi eshte bere nga nje dore e erret, ajo dore qe ka hartuar edhe me pare skenare te tille te pergjakshme, keto vite post-demokratike; ajo skuader politike, qe dita-dites po e humb besimin per rimarrjen e pushtetit me rruge demokratike dhe i mban shpresat tek dhuna e rruges; ajo dore qe ka krijuar trazira sa here ne planin nderkombetar parashikohen te merren vendime te rendesishme per interesat e Shqiperise dhe te Kosoves”

  Përgjigju
  • 136: 11/12/2020 09:28

   Po ikni o idiota ikni,ikni o debila qe kerkoni tboni konspiracione ke nji ndodhi banale nga nji polic ordiner ne nje situat trend psikllogjike per tgjith. Deri nket pik smkishte shku menja qe do degjeneroi konspiracioni

  • Emigranti: 11/12/2020 07:13

   Kte arsyetim e kame bere dje ne komentin tim dje ne nje video ne youtube. Se luan topi

  • Tirona: 11/12/2020 00:06

   Edhe Une e kam kete dyshim, ku e dinte xhaxhai i tij qe viktima kishte bere ato levizje ku ky ne ate ore ky xhaxha ishte qene ne gjume, eshte nje skenar i parapergatitur dhe Ata qe e kane pergatitur dihej se kush jane ,jane ata qe i treben krijimit te gjykates kushtetuese para muajit Janar dhe per ta sabotuar realizuan kete skenar....

  • LORA: 10/12/2020 22:53

   Ndaj ,me bindje,te njejtin arsyetim me ju, Shqipoja.

 • Mira: 10/12/2020 21:39

  Ore po cfare po behet ne kete vend!!!! Po deri kur do vazhdojme ta leme te lehe dhe te marre fryme ky kerm kriminel... kjo bishe e qelbur...ky mut i qelbur i perzjer me gjak te kaq shume shqiptareve... ky serb i zi .... O Sali kerma mos te zente vend varri ne token shqiptare .... o kerme qe nuk po te bie kolera ne gryke.... nga varri do ti marrin edhe kockat e tua te kriminalizuara dhe ti heqin nga dheu i Shqiperise.... po nuk tu ngopka shpirti sterre me gjak.... te pafsha duke vdekur ne ferre.... nuk ngopem te te shikoj duke ta ngrene korbat mishin copa e cika te varur te bishti i kalit te Skenderbeut... u shofte rraca jote ... o kerme e zeze, o gjakatar vampir, o mekatar i mallkuar, o bishe e terbuar.... flaket e ferrit dhe dhembet e djallit ta hengeshin shpirtin dhe trupin tend te kermezuar.... nuk i mbaroj dot mallkimet per ty, o fatkeqesia dhe murtaja e zeze e ketij vendi dhe e shqiptareve...

  Përgjigju
  • lemi: 11/12/2020 10:03

   DERISA EDVIN QENI E KA LENE TE JETOJE SI PASHA DHE MASAKRON SOCIALISTET DUKE I LENE RRUGEVE PA PUNE PA SHPRESE. 90% TE DREJTOREVE NE SHQIPERI JANE TE pd-se !!!

 • lela: 10/12/2020 21:35

  Ti hash mutin Edi Rames o Sali. Ai te vjen pas festes ty e ka per te bere te flasesh me vete. KE fillu ne fakt. Ai po te le te terbohesh mire e mire. Do te te kishte fut ne burg, por e di qe vdekja jote eshte te ndjehesh ne burg nga shqiptaret

  Përgjigju
 • berisha kaput: 10/12/2020 21:27

  duhet te vrasim sezben berishen ndryshe nuk do gezojme pushtetin fare po fare. as leke spo bejme asgje

  Përgjigju
 • Deni: 10/12/2020 21:26

  Sala dihet po me veliu cpo behet qe eshte fshehur pas gishti.ai duhet te dorhiqet e ka pergjesi te drejtperdrejt

  Përgjigju
 • redi: 10/12/2020 21:03

  Berisha sfidon drejtesine e re .SPAKU cfar pret kur ai deshmon mbi vrasjet e 11 Janarit?

  Përgjigju
  • ylsi manja dhe drejtesia e re jona: 10/12/2020 21:28

   ke po sfidon ore? drejtesine e re dhe spakun. ore e lexoni veten sa qesharak dukeni. as ylsiu i ligjeve nuk eshte aq infantil

 • Liri: 10/12/2020 21:02

  Pyes veten,kete njeri nena e vet e ka ba me kafshe apo me qen se me njeri jo,ky njeri nuk ka baba njeri, baba ka ose qen,kal,ka,buall se ndryshe nuk shpjegohet.Deri kur do ta ndigjojme kete njeri duke fol sipas qefit.

  Përgjigju
 • Labi: 10/12/2020 20:53

  Po nuk vajti pas hekurave Salih Krimineli,Lulush KARABUSHI,Ilir Meta dhe Fatmir Mediu,ky vend nuk ka qetesi,sepse keta jane te lidhur me krimin dhe kriminelet,dhe per kete ka dokumenta dhe fakte te shumta.Drejtesia e koruptuar e futi ne grope Shqiperine me gjyqetare si Gjin Gjoni me shoke qe per mendimin e shume e shume shqipetareve ata duhe te gjykohen dhe te denohen.

  Përgjigju
 • meri: 10/12/2020 20:23

  Kush mendon se do te djeg Shqiperin ,per te shpetuar lekuren e vet,gabohet....,nga ky zjarr qe kerkojne te ndezin,nuk ka per t'i shptuar as Gjiri i Lalzit ,dhe as Borronicat e zenit.

  Përgjigju
  • Eri: 11/12/2020 00:54

   Te lumte goja shoqja Meri

 • REXHEP SHKENCËTAR BULE LEKA: 10/12/2020 20:18

  Ore çfar pret drejtësia që se mer ktë qen të pandehur ky maskara me emrin salhe duhet arestuar sa më shpejt pilafi nuk mban më. Ky qen duhet çuar sa më par në burg.

  Përgjigju
  • baftiari: 11/12/2020 09:41

   nje njeri qe del neper TV dhe deklaron se kam vrare me dashje ,kjo eshte sfide e hapur ndaj drejtesise,spak ,edi dhe familjareve te viktimave,ky njeri duhet arrestuar sa me shpejt

  • Sulo: 10/12/2020 22:36×

Lajmi i fundit

John

Ylli i futbollit, Michael Ballack humb tragjikisht të birin në moshën 18-vjeçare