Samiti në Moskë, mediat: Xi Jinping do të telefonojë Zelensky pasi të flasë me Putinin

Samiti në Moskë, mediat: Xi Jinping do të telefonojë Zelensky pasi të flasë me Putinin

1679305695_hghg.JPG

Presidenti kinez Xi Jinping mund të telefonojë homologun e tij ukrainas Volodymyr Zelensky pas bisedimeve në Moskë me kreun e Kremlinit, Vladimir Putin. E shkruan Financial Times duke cituar burime të mirëinformuara sipas të cilave "lideri kinez ka të ngjarë të telefonojë presidentin ukrainas". Dhe "Zelensky pa dyshim do t'i përgjigjet kësaj thirrjeje," vazhdon burimi, duke vënë në dukje se "Xi ka ndikim të madh mbi Putinin". “Pas një udhëtimi në Moskë, Xi mund të telefonojë Zelenskyn”, shkroi gazeta, duke cituar një burim në kushte anonimiteti.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Xi Jinping përfundon pas 4 orësh bisedimet me Putin në Moskë! Presidenti rus: Ne e shikojmë me interes propozimin e Pekinit për zgjidhjen e krizës


G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Tensionet në Kosovë, si e vlerësoni qëndrimin e ndërkombëtarëve?×

Lajmi i fundit

Transferimi i instituteve të ASA-s tek Akademia e Shkencave, Gjinushi: Ky vendim do të rrisë kapacitetin intelektual për kërkimin shkencor

Transferimi i instituteve të ASA-s tek Akademia e Shkencave, Gjinushi: Ky vendim do të rrisë kapacitetin intelektual për kërkimin shkencor