Sanksionet e BE-së ndaj Kosovës ende në fuqi/ Elezi: Situata në Veri ende e brishtë! Pas sulmit të Banjskës, aleatët po lejojnë forcimin e FSK-së me armatim modern

Në diskutimet që u zhvilluan më 19 qershor të këtij viti në Komitetin e BE-së për Politikë dhe Sigurisë, unioni nuk ra në ujdi për heqjen e plotë dhe direkte të sanksioneve ndaj Kosovës, por pritet pjesërisht dhe në mënyrë graduale.

Kreu i diplomacisë së BE-së, Josep Borrell ka kërkuar heqjen e plotë të sanksioneve të BE-së ndaj Kosovës, duke theksuar përpikmërinë e kësaj të fundit në zbatimin e kërkesa të bllokut nga Prishtina zyrtare.

Në lidhje me këtë, i ftuar në “Sot Live në Shqipëri” me Nertil Agalliun në Report Tv, ishte eksperti i sigurisë në Kosovë, Bedri Elezi.

Elezi theksoi se situata në Kosovë është ende e brishtë dhe se Serbia po vazhdon planin e saj për destabilizmin e Kosovë, por edhe Ballkanit.

“Akoma vlen vlerësimi se situata e sigurisë në Kosovë përkatësisht në Mitrovicën e Veriut është e brishtë dhe krejt kjo për shkak se Serbia nuk ka përfunduar përpjekjet e saj për të tensionuar situatën e sigurisë dhe për të eskaluar më pas edhe për faktin se Rusia është shteti i interesuar për të gjetur një shkak një arsye për destabilizim e situatës së sigurisë në të gjithë gadishullin ballkanik duke u nisur nga dy burime krizash: situata në Veriun e Kosovës edhe Republika Sërpska”,-tha Elezi.

Eksperti i sigurisë në Kosovë u shpreh i kënaqur që NATO dhe aleatët ndërkombëtar po lejojnë forcimin e FSK-së më armatime moderne, sidomos pas sulmit të Banjskës.

“Është lajm i mirë që shtetet që mbështesin Forcën e Sigurisë Së Kosovës, NATO dhe shtetet anëtare kanë lejuar të furnizohet me armatime të rënda dhe kjo ka ndodhur pas Banjskës. Kemi pasur në flotën e FSK-së kemi dronë luftarakë, si dhe raketat Javellin që u siguruan nga bashkëpunimi që FSK, ministria e Mbrojtjes dhe SHBA dhe Kosova ka marrë dritën e Gjelbër edhe për furnizimin me armatime të tjera që janë kryesisht në pjesën e mbrojtjes por që janë tejet të rëndësishme sepse janë armatime moderne”,- deklaroi ai.

Elezi nënvizoi se është nevojshme që BE të heqë sanksionet ndaj Kosovës, pasi kjo e fundit po respekton udhëzimet e bllokut, por edhe se është dëmtuar shumë nga këto masa.

“Besoj që është konsumuar mjaftueshëm çështja e sanksioneve dhe besoj se BE duhet të veprojë shpejt largimin e sanksioneve ndaj Republikës së Kosovës ngase duket se ka cënuar rëndë sigurinë ekonomike në Kosovë, ka cënuar disa aktivitete që lidhen pikërisht me çështjen e sigurisë. Ju e dini që Kosova është përballur seriozisht me furnizime dhe pajisje të ndryshme policore si rezultat i këtyre sanksioneve dhe ka dëmtuar rëndë buxhetin”,- tha Elezi.

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    FSHF rinovon kontratën me trajnerin e Kombëtares Sylvinho, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Presidenti kthehet në Shtëpinë e Bardhë ndërsa Harris vazhdon fushatën

Presidenti kthehet në Shtëpinë e Bardhë ndërsa Harris vazhdon fushatën