Sanksionet nga amerikanët, Konjufca: Pozicioni i Kosovës nuk po kuptohet nga SHBA! Zgjedhjet në veri u bënë me dakordësinë e tyre

Sanksionet nga amerikanët, Konjufca: Pozicioni i Kosovës nuk po kuptohet nga SHBA! Zgjedhjet në veri u bënë me dakordësinë e tyre

1663674633_64001663673981xglaukkonjufca11910.jpg

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca ka deklaruar se zhvillimet e fundit në vend duke marrë parasysh edhe sanksionet e SHBA, janë negative dhe se situata nuk ka qenë asnjëherë e tillë.

Gjatë mbledhjes së kryesisë së Kuvendit, Konjufca tha se pozicioni i Kosovës nuk po kuptohet siç duhet nga SHBA-të dhe se procesi  zgjedhor i mbajtur në prill ku u zgjodhën kryetarët e rinj të komunave u bë në dakordësi me aleatët amerikanë.

“Kjo nuk është e mirë për ne, është një gjë e keqe për Kosovës. Duhet ta bëjmë një dialog të hapur dhe të me aleatët tanë. Pozicionet tona nuk po kuptohen drejt nga Amerika. Kryetarët atje kanë dhënë dorëheqje pa dhunë, tash institucionet mbete ato janë pjesë e Kosovës nuk banojnë në qiell ato, atje shteti nuk pati mundësi tjetër veç se t’i shpall zgjedhjet në dakordim më SHBA-të. Pse nuk e kuptoj ShBA-në, a jemi duke dal na jashtë ligjeve tona nëse ne jemi në rregull me ligje a ka probleme më të mëdha se ligji. Kur u caktuan zgjedhjet SHBA nuk thanë që këto zgjedhje duhet të anulohe”- ka deklaruar Konjufca.


Lajmi kryesor:

Sërish tensione në veri, plagoset një polic i Kosovës në Zveçan! Komandanti i KFOR-it: Po të mos ndërhynim, tani do të mbanim zi për të vdekurit


B.V/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Vritet polici në Kosovë, a po reagojnë si duhet ndërkombëtarët ndaj Serbisë×

Lajmi i fundit

Përplasjet në Veri, Vangjeli: Krahas të drejtës, Kosova tregoi një akt të pashembullt force

Përplasjet në Veri, Vangjeli: Krahas të drejtës, Kosova tregoi një akt të pashembullt force