Sërish rritje të infektuarish me koronavirus, 159 raste të reja dhe 4 viktima në 24 orë (VIDEO)

Gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri u shënuan 159 raste të reja nga 844 testime të kryera. Fatkeqësisht 4 persona kanë humbur betejën me koronavirusin duke e çuar numrin total të viktimave në 362.

Aktualisht situata në spitalet COVID vijon të jetë e njëjtë ku marrin shërbim mjekësor 185 pacientë ndërkohë që 15 persona janë në terapi intensive dhe 6 pacientë janë të intubuar.

Sipas njoftimit të ministrisë kanë ndërruar jetë një 64-vjeçar nga Korça dhe 3 qytetarë nga Tirana, një 71 vjeçar, një 81 vjeçar, një 89 vjeçar.

Rastet e reja jane në këto bashki - 68 qytetarë në Tiranë, 14 në Durrës, 13 në Elbasan, 11 në Shkodër, 9 në Berat, nga 6 qytetarë në Krujë, Gjirokastër, 5 në Pogradec, 3 në Korçë, nga 2 raste të reja në Kurbin, Kukës, Has, Kavajë, Kamëz, Dibër, Bulqizë, Gramsh, Maliq, nga 1 rast në Devoll, Lezhë, Librazhd, Peqin, Kuçove, Vorë.

52 qytetarë janë shëruar në 24 orët e fundit, duke e çuar në 6940 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epidemisë.

COVID-19 – Statistika (20 Shtator 2020)

Testime totale         79730

Raste pozitive         12385

Raste të shëruara      6940

Raste Aktive          5083

Humbje jete 362  (Qarku Tiranë 173, Durrës 46, Shkodër 39, Elbasan 23, Fier 18, Korçë 17, Lezhë 15, Kukës 10, Dibër 8, Vlorë 7, Gjirokastër 4, Berat 2).

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë        2501

Durrës        567

Shkodër     372

Lezhë         297

Elbasan      287

Korçë         245

Fier            222

Vlorë         189

Kukës         142

Berat          116

Dibër           73

Gjirokastër  72

B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria dhe Greqia do i drejtohen Gjykatës së Hagës për çështjen e detit, a jeni dakord?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Meta zbardh takimin me ministrin grek, 'harron' të vërë maskën:  Marrëveshja e detit në përputhje me Konventën e Kombeve të Bashkuara