'Kush ha më shumë patatina Takis', fëmijët shqiptarë sfida të frikshme në TikTok! Shitet pranë shkollave deri në 1 mijë lekë! Një 14-vjeçar vdiq në SHBA

Harris Wolobah nuk mundi të mbijetojë pas konsumimit të tepërt të patatinave pikante Paqui gjatë një sfide me miqtë e tij, ndërsa sfidat më të reja po bëhen me patatinën Takis tashmë edhe në vendin tonë.

“Kjo është patatina për të cilën po flasim. Nuk tregtohet në të gjithë dyqanet e kryeqytetit, por është lehtësisht e gjindshme. Ky është paketimi i vogël, gjysma është bosh dhe kushton 225 lekë të reja, ndërsa paketimet më të mëdha kanë një çmim skandaloz, tepër të lartë.”

Ky produkt përmban acid, sheqerna, ngjyrues, natrium apo ekstrakt tepër djegës, duke u bërë sipas ekspertëve të huaj armiku numër një i stomakut. Në raste se konsumohet shpesh, rreziku rritet, deri në kancer e diabet. Megjithatë një produkt i tillë shitet në markete pranë shkollave dhe mund të blihet lehtësisht edhe nga të miturit. Report TV bisedoi me disa prindër të cilët shprehën shqetësimet e tyre.

“Kam dëgjuar për patatinat Takis sepse po bëhen shumë virale, por fatmirësisht fëmijët e mi nuk i konsumojnë”

“Jo asnjëherë, jo nuk e konsumon mbesa, patatina të tjera shumë rrallë”

“Thamë t’ia evitojmë këto patatinat dhe t’i japim vetëm gjëra të shëndetshme”

“Nuk i blejmë fare patatina”, thonë prindërit.

Paketimi i vogël i kësaj patatine kushton 225 lekë, ndërsa paketimet më të mëdha kanë çmime më të larta deri në 650 lekë, çka bën që prindërit të mos ua blejnë shpesh fëmijëve. Megjithatë, ata e gjejnë zgjidhjen duke blerë patatina më të lira, gjithashtu pikante e të dëmshme për shëndetin. Sociologia Marsida Simo  këshillon prindërit që të jenë më të përgjegjshëm me fëmijët e tyre.

“E mira është që prindërit të mund t’i parandalojnë këto ushqime fëmijëve që në momentet e para kur është i vogël, madje të munden që nxitjet që vijnë nga shoqëria apo interneti, t’i zëvendësojnë me ushqime të shëndetshme”, thotë sociologia.

Report TV bëri dhe një vëzhgim në rrjetin social Tik Tok, nga ku vërejti se patatina të tilla jo thjesht reklamohen, por të rinjtë nxiten që t’i konsumojnë duke u bërë pjesë e sfidave të ndryshme. Fatkeqësisht ka edhe nga ata të rritur që ia japin fëmijëve me shumë vetëdije për t’i kënaqur.

SI.E./S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 20/11/2023 00:01

  /Takis/ shitet tek ne ne cdo supermarket,i kam provuar,por nuk jane me ndryshe se te tjerat.Sfida qe eshte bere ne mode tani ka te beje me variacionet /flaming hot/,qe jane shume me djegese se zakonisht,por nuk jane te vetmet,ka dhe marka te tjera me te njejten tendence per te luajtur me shijet e njerezve dhe /shkallen Scoville/ te djegjes.Keshilla ime,nese nuk jeni qejfli te ushqimeve shume djegese,mos i provoni,ose hani shume pak.Te shkaterrohet stomaku e sidomos melcia,te behet me vrima njelloj si pijaneceve kronike ne fazen e fundit te jetes.

  Përgjigju
 • Ndalim: 19/11/2023 23:32

  Ndalojini me ligj cdo ushqim te tille me liste kur ka dhe info nga vende tjera qe jane komplet te demshme

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Komision hetimor vetëm për çështje konkrete,jeni dakord me propozimin e PS?×

Lajmi i fundit

Arlind Qori: PD po shpërbëhet, Berisha i shndërruar në dordolec! Ja pse Lëvizja Bashkë do ketë sukses në politikë 

Arlind Qori: PD po shpërbëhet, Berisha i shndërruar në dordolec! Ja pse Lëvizja Bashkë do ketë sukses në politikë