SHBA/ Biden fton 110 vende në samitin për demokracinë të dhjetorit! Përjashton hapur Kinën, Turqinë, Rusinë dhe disa shtete të tjera

Një deklaratë si gjithnjë e veçantë dhe e pa parashikueshme vjen nga Presidenti Joe Biden lidhur më samitin virtual për demokracinë i planifikuar në dhjetor. Në samit, janë ftuar aletatët kryesor perëndimor të SHBA-ve, por edhe vende si Iraku, India dhe Pakistani, sipas listës së publikuar të martën në faqen e internetit të Departamentit Amerikan të Shtetit. Kina nuk është e ftuar, ndryshe nga Tajvani. Turqia, aleati i Uashingtonit brenda NATO-s, gjithashtu nuk është në mesin e vendeve pjesëmarrëse. Këto ‘diferencime’ vijnë disi të dyshimta duke patur parasysh ngjarjet e fundit në dukje diplomatike të vendeve në fjalë. Duke marrë shkasë nga samiti virtual i zhvilluar pak kohë më parë i dy superfuqive Kinë-SHBA ku u përfol për një aleancë të re dhe bashkim forcash. Për të mos lënë pas Turqinë e cila po ashtu e ‘besoi’ forcën ushtarake në NATO, sipas një deklarate të Ministri i Mbrojtjes Hulusi Akar, duke e konsideruar si aleanca më e suksesshme në histori, e gjallë dhe aktive.

Një tjetër superfuqi e paftuar është padyshim edhe Rusia, kjo sigurisht pas tensioneve të vazhduara që nga valët e sulmeve kibernetike, dëbimet e diplomatëve dhe ndërhyrjeve në zgjedhje

 Aleatët tradicionalë arabë të Shteteve të Bashkuara - Egjipti, Arabia Saudite, Jordania, Katari dhe Emiratet e Bashkuara Arabe - nuk u ftuan në samit. Biden i ka bërë thirrje Brazilit edhe pse presidenti i tij i ekstremit të djathtë, Jair Bolsonaro, është kritikuar se ka një prirje autoritare dhe ka qenë një mbështetës i vendosur i Donald Trump. Në Evropë, Polonia u ftua në samit, pavarësisht tensioneve të vazhdueshme me Bashkimin Evropian mbi situatën e të drejtave të njeriut. Hungaria, e udhëhequr nga kryeministri i pakompromis nacionalist Viktor Orban, nuk u ftua. Në Afrikë, Republika Demokratike e Kongos, Afrika e Jugut, Nigeria dhe Nigeri janë ndër vendet në listë. Në njoftimin e samitit në gusht, Shtëpia e Bardhë tha se takimi "do të stimulojë angazhimet dhe iniciativat mbi tre tema kryesore: mbrojtjen kundër autoritarizmit, luftën kundër korrupsionit dhe promovimin e respektimit të të drejtave të njeriut".

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Kkk: 24/11/2021 07:49

    Prape ky ??

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Takimi i 7 mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë dhe 16 marrëveshjet e nënshkruara i konsideroni:×

Lajmi i fundit

John

Hoxha i veshjeve firmato, Elvis Naçi ‘bamirës’ edhe me familjaret e ti! E bija vesh bluzë 700 dollarë