SHBA kryen ekzekutimin e parë të një të burgosur grua që nga viti 1953

SHBA kanë kryer ekzekutimin e parë të një gruaje që nga viti 1953.  Një grua nga Kansas u ekzekutua orët e para të së mërkurës për vrasjen e një nëne në pritje në Misuri dhe nxjerrjen e fëmijës nga barku i së ëmës pasi ia kishte prerrë barkun.  Lisa Montgomery 52 vjeç u shpall e vdekur në 1:31 pas mëngjesit pasi mori një injeksion vdekjeprurës në kompleksin federal të burgjeve në Terre Haute, Indiana. Ajo ishte e burgosura e 11-të që mori një injeksion vdekjeprurës që nga korriku kur Presidenti Donald Trump, një mbështetës i flaktë i dënimit me vdekje, rifilloi ekzekutimet federale pas 17 vjetësh pa një të tillë.

Montgomery dukej e hutuar ndërsa vështroi gazetarët që e shikonin nga pas xhamit të trashë. Ndërsa filloi procesi i ekzekutimit, një grua që qëndronte mbi shpatullën e Montgomery u përkul, i hoqi maskën e fytyrës dhe e pyeti nëse kishte ndonjë fjalë të fundit. "Jo", - u përgjigj Montgomery me një zë të qetë dhe të mbytur. Ajo nuk tha asgjë tjetër.

Montgomery ishte e para nga tre të burgosurit e fundit federalë të planifikuar të vdisnin para përurimit të javës së ardhshme të Presidentit të zgjedhur Joe Biden, i cili pritet të ndërpresë ekzekutimet federale.

Montgomery vrau 23-vjeçaren Bobbie Jo Stinnett në qytetin veriperëndimor të Misurit në Skidmore në 2004. Ajo përdori një litar për të mbytur Stinnett, e cila ishte tetë muaj shtatzënë dhe më pas preu vajzën nga barku me një thikë kuzhine. Montgomery e mori fëmijën me vete dhe u përpoq ta regjistronte vajzën si të sajën. Si e vetmja grua në rendin federal të vdekjes, Montgomery ishte mbajtur në një burg federal në Teksas dhe u soll në Terre Haute të hënën në mbrëmje. Ekipi ligjor i Montgomery thotë se ajo vuajti "tortura seksuale", duke përfshirë përdhunime në bandë, si fëmijë, duke e plagosur përgjithmonë atë emocionalisht dhe duke përkeqësuar çështjet e shëndetit mendor. Në gjyq, prokurorët akuzuan Montgomery për trillime të sëmundjeve mendore, duke vënë në dukje se vrasja e saj e Stinnett ishte e paramenduar dhe përfshinte planifikim të përpiktë, duke përfshirë hulumtime në internet se si të kryhej një prerje .

S.M./B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se partitë politike do ta respektojnë kuotën gjinore, 30% gra në listat fituese të kandidatëve për deputetë?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Si do të votohet në Kryeqytet? Ja si do të ndaheshin deputetët nëse zgjedhjet do të bëheshin sot