SHBA po përgatit 800 milionë ndihmë ushtarake shtesë për Ukrainën

SHBA po përgatit 800 milionë ndihmë ushtarake shtesë për Ukrainën

Joe Biden


Shtetet e Bashkuara janë duke përgatitur rreth 800 milionë dollarë ndihmë ushtarake shtesë për Ukrainën dhe mund të shpallin planin të premten, raporton Reuters, bazuar në deklaratat e tre burimeve të njohura me këtë çështje.

Biden do të autorizojë ndihmën duke përdorur Autoritetin e tij Presidencial të tërheqjes, i cili i lejon presidentit të autorizojë transferimin e armëve të tepërta nga stoqet e SHBA-së.

Burimet, duke folur në kushte anonimiteti, thanë se një njoftim mund të kalojë javën e ardhshme, duke paralajmëruar se paketat e armëve mund të ndryshojnë në vlerë përpara se të shpallen. Shtëpia e Bardhë nuk pranoi të komentojë lidhur me këtë çështje.

Uashingtoni ka dërguar miliarda dollarë ndihmë për sigurinë në Kiev, armatime duke përfshirë sisteme raketash artilerie ‘HIMARS’, mortaja dhe municione artilerie, sisteme raketore antitank "Javelin", eksplozivë dhe pajisje të tjera./Al Jazeera.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Shefi i OKB-së: Dëmtimi i centralit bërthamor do të ishte vetëvrasje


S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shtyn zbatimin e fashës 800 kWh për çmimin e energjisë, mendoni se është zgjidhja e duhur?×

Lajmi i fundit

11-vjeçarja rrëzohet nga kati i katërt i pallatit, transportohet me helikopter drejt Tiranës

11-vjeçarja rrëzohet nga kati i katërt i pallatit, transportohet me helikopter drejt Tiranës