Shembet miniera e qymyrit në Poloni, zhduken 10 minatorë

Shembet miniera e qymyrit në Poloni, zhduken 10 minatorë

Foto ilustruese

Dhjetë minatorë janë zhdukur pas shpërthimit në minierën e qymyrit Zofiowka në Poloni.

Në orët e para të mëngjesit të së shtunës, rreth orës 03:45 pati një goditje dhe për pasojë nisi shembja e minierës.

Mediat e huaja raportojnë se brenda ndodheshin 52 minatorë, 42 prej të cilëve kanë arritur të largohen. Ndërkohë vijon operacioni i shpëtimit për të arritur kontaktin me punëtorët e zhdukur.

Rreth 6 ekipe janë në vendngjarje dhe po përpiqen që të kontakojnë me minatorët.

Para disa ditësh, ndodhi një tjetër shpërthim në një minierë qymyri në Paëloëice, në Poloninë jugore. Nga kjo ngjarje u raportua se ndërruan jetë 3 minatorë.

A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se vendosja e fashës 800 kWh do të sjellë kursim të energjisë?×

Lajmi i fundit

Rama nesër takim me ambasadorët, do të diskutojnë projektin e qeverisë për amnistinë fiskale

Rama nesër takim me ambasadorët, do të diskutojnë projektin e qeverisë për amnistinë fiskale