Shënohen rritje të rasteve COVID në Vlorë dhe Berat, mësues dhe nxënës të infektuar

Foto ilustruese

Ditën e djeshme Vlora shënoi numrin më të lartë të të infektuarve nga koronavirusi me 59 raste të konfirmuara.

Vatër aktive e COVID-19 mbeten shkollat, administratat, si dhe sektori i punësimit privat. Ndër rastet e konfirmuara ishin një mësuese dhe 2 edukatore në shtëpinë e fëmijës.

2 raste konfirmohen pranë Gjykatës së Apelit, sekretar dhe punonjës administrate. 1 rast pranë njësie administrative orikum. 5 raste mësues në tre shkolla të qytetit dhe një në fshat.

I prekur është edhe një nxënës në gjimnaz publik. Konfirmohet 1 rast pranë ujësjellësit Vlorë, shërbimeve publike dhe administratë e bashkisë. 2 raste pranë kadastrës së Vlorës dhe 2 raste edhe pran2 policisë si dhe njësisë delta force në Vlorë.

4 infermiere të prekur në qendra shëndetësore mes të cilëve në qendrën shëndetësisë 3 dhe 4 në Vlorë. Një tjetër student pranë UTV Vlorë. Raste edhe në sektorin privat. Por të prekur edhe pensionistë dhe të papunë.

Ndërkohë edhe Berati ka shënuar një numër të lartë të infektuarish prej 45 rastesh.

Rastet e konfirmuara ditën e djeshme:

-1 mësuese në shkollën 9-vjeçare në fshatin Syzezë.

-1 edukatore në kopshtin "Barrikadë" në Berat.

-1 sanitare në kopshtin "Clirim 1" në Berat.

Bashkia Berat.

-1 punonjës administrate.

Spitali Berat.

-1 oksigjenist.

-4 infermier.

-1 specialist në Drejtorinë e Transportit në Berat.

-1 operator në kompaninë Aleat.

-1 shitëse.

- 2 punonjëse në fasoneri

Ditën e djeshme u shënua një rekord të infektuarish me COVID në Shqipëri ku u raportuan 835 raste të reja ndërkohë që humbën jetën 11 qytetarë.


Lajmi kryesor:

557 raste të reja e 12 humbje jete nga COVID! Humb betejën ish-arbitri i volejbollit dhe ish-kreu i Këshillit të Qarkut Elbasan! 491 pacientë të shtruar në 3 spitale


E.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Koronavirusi/ Komiteti Teknik i Ekspertëve lë në fuqi masat kufizuese. A jeni dakort me vendimin?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Ngrijnë rrugët në Korçë e Kukës, rekomandohet qarkullimi me zinxhirë