Shkatërrohet banda e 'skifterëve' shqiptarë në Itali, ja kush janë të arrestuarit (EMRAT+FOTO)

Tre të arrestuarit

Policia italiane ka shkatërruar një bandë shqiptare që merrej me vjedhje në banesa. Në pranga kanë rënë janë Emanuel Macaj, 31 vjeç, Gentian Kurtulla, 26 vjeç dhe Xhovan Bela, 23 vjeç. Operacioni për arrestimin e tyre erdhi gjatë mbrëmjes së 4 dhe 5 korrikut në Pero, Milano.

Hetimi ndaj shqiptarëve ka nisur që në shkrut të këtij viti, teksa disa qytetarë kanë denoncuar në polici se kanë parë disa persona të dyshimtë që lëviznin me një Audi S5. Pasi karabinerët pikasën makinën u munduan për t;i kapur po tentativa doli i pasuksesshme dhe grupi  u largua me shpejtësi.

 Të tre akuzohen për një sërë veprash penale. Mbi ta bien akuzat “rezistencë ndaj zyrtarëve publikë dhe shkaktim i lëndimeve”, pasi disa policë pësuan plagë gjatë arrestimeve, “falsifikim targash” pasi udhëtonin në makinë të vjedhur, “posedim i paligjshëm i armëve” pasi mbanin armët, “posedim lënde narkotike” pasi në automjet u gjet drogë, posedimin e pajustifikuar të mjeteve të vjedhjes ( çorape, kacavida, etj.).

Brenda makinës karabinierët gjithashtu gjetën një skaner për frekuencat e forcave të policisë dhe një bllokues sinjali. Hetimet e mëtejshme po bëhen për të rilidhur bandën në ngjarjet kriminale në zonë dhe në mbarë Italinë Veriore.


E.L./d.ba./Shqiptarja.com
Komento

Komente

 • Roku: 12/07/2019 14:27

  Litim sa me t shpejt cunat

  Përgjigju
 • Forze Dell’Ordine: 12/07/2019 08:37

  Kalbini brenda, spunojn 1 dit e vin bredhin shqipris me benza e bmw bejn jet lluksi.

  Përgjigju
 • tani: 12/07/2019 08:16

  Jo mor mik.Deshira per te vjedhe e jo per te punu e pastaj harxhim I parave ne restorante qe jane kurdohere plote e rralle bosh.Me nje fjale lum miku,ato duan te vjedhin e jo te punojne.Imagjinon dot qe Anglia te kete nevoj per puntor kuksian!!!!!!!!

  Përgjigju
 • Liu: 12/07/2019 07:45

  Krenaria shqiptare qe po na shendrit neper europe,bravo çuna ka shum siju neper europe qe punojne ne ket profesion te lakmuar te shqiptareve.

  Përgjigju
 • Emigranti: 11/07/2019 19:43

  Pa puncija ne shqipnin po mush burgjete me shqiptare ne per bote. Turp

  Përgjigju