Shmanget tragjedia në Spanjë, arrestohen nëntë persona, parandalohet sulmi terrorist për të qëlluar lojtarët dhe tifozët e Real Madridit

Shmanget tragjedia në Spanjë, arrestohen nëntë persona, parandalohet sulmi terrorist për të qëlluar lojtarët dhe tifozët e Real Madridit

Real Madrid duke festuar titullin kampion

SPANJË - Shërbimet informative në Spanjë kanë ndalur një sulm terrorist që me gjasë mund të rezultonte në një tragjedi të vërtetë. "Guardia Civil" ka ndalur një sulm terrorist drejtuar për tifozët dhe lojtarët e Real Madrid në "Santiago Bernabeu".

Sipas planit “horror”, militantët do të qëllonin kundër lojtarëve dhe tifozëve të Real Madrid gjatë festës së madhe. Nëntë persona u arrestuan në disa operacione policore në Salt (Girona), Algeciras (Cadiz), Anta (Almeria) dhe Tenerife.

"El Confidencial" zbulon edhe posterin që përdorte grupi terrorist, teksa një person i maskuar priste autobusin e Real Madrid me armë dhe mbishkrimin: "Vëlla, godit lojtarët dhe tifozët e Real Madrid".

Në bashkëpunim të ngushtë me Europolin dhe FBI-në amerikane, operacioni i autoriteteve spanjolle synonte të shenjëstronte fondacionin e vetëshpallur I’lam, një nga qendrat kryesore të propagandës së lidhur me Shtetin Islamik, “ISIS”.

Posteri

S.DH/S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi kërkon që Greqia të heqë ligjin e luftës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Balla te ‘Siguria’: Kuvendi ka garantuar një agjenci të pavarur! AMP rezultate të mira në më pak se 3 vite

Balla te ‘Siguria’: Kuvendi ka garantuar një agjenci të pavarur! AMP rezultate të mira në më pak se 3 vite