Si do të votohet në Kryeqytet? Ja si do të ndaheshin deputetët nëse zgjedhjet do të bëheshin sot

Nëse do të votosh sot për kë do të votosh? Kjo është pyetja që i është bërë votuesve të Tiranës dhe përgjigje kanë qenë si më poshtë: PS 49-53%, PD 33-37%, LSI 5-7%. Pra PS zotëron shumicë solide dhe ka një rritje të konsiderueshme edhe me zgjedhjet e kaluara ku mori pak më shumë se 48%. Sa i përket ndarjes së mandateve në Qarkun e Tiranës, PS me rezultatin e mësipërm do të merrte nga 17 deri në 19 mandate nga 36, ndërkohë që PD 12-14 ndërkohë që LSI do ta arrinte të çonte në Kuvend nga 1 deri maksimumi 3 mandate. Ndërkohë që partitë e tjera do ta kishin shumë të vështirë të merrnin një mandat.


Lajmi kryesor:

Sondazhi i dytë i Piepolit në Report Tv/ Nëse votohej sot PS ruan bindshëm shumicën, më tepër se PD-LSI bashkë, që do të humbnin 2% të mbështetjes nëse dalin me vetëm 1 listë


K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    40 subjekte zgjedhore, 35 parti politike dhe 5 kandidatë të pavarur regjistrohen në KQZ për zgjedhjet e 25 Prillit! Mendoni se është një numër:×

Lajmi i fundit

John

Kthjellime në të gjithë vendin, si do jetë moti për sot