Komanda Qendrore e SHBA: Shqipëria i bashkohet Koalicionit të Sigurisë Ndërkombëtare Detare

Shqipëria është bërë pjesë e Komandës Qendrore të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Koalicionin e Sigurisë Ndërkombëtare Detare (IMSC).

Lajmi është bërë i ditur nga Ambasada Amerikane në Tiranë, ku shkruhet se SHBA mirpret pjesëmarrjen e Shqipërisë në IMSC.
 
Shqipëria është vendi i shtatë që i bashkohet kësaj përpjekje të rëndësishme shumëkombëshe për të siguruar lirinë e lundrimit dhe rrjedhën e lirë të tregtisë përmes rrugëve detare kryesore në Lindjen e Mesme.

Në këtë nismë marrin pjesë Shtete e Bashkuara të Amerikës, Mbretërisa e Bashkuar, Australia, Mbretëria e Arabisë Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahreini për të kontribuar në IMSC.

"Komanda Qendrore e Shteteve të Bashkuara të Amerikës mirëpret pjesëmarrjen e Shqipërisë në Koalicionin e Sigurisë Ndërkombëtare Detare (IMSC). Shqipëria është vendi i shtatë që i bashkohet kësaj përpjekje të rëndësishme shumëkombëshe për të siguruar lirinë e lundrimit dhe rrjedhën e lirë të tregtisë përmes rrugëve detare kryesore në Lindjen e Mesme. Shqipëria iu bashkohet Shteteve të Bashkuara, Mbretërisë së Bashkuar, Australisë, Mbretërisë së Arabisë Saudite, Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Bahreinit për të kontribuar në IMSC. Liria e lundrimit është një normë ndërkombëtare jetike për mbrojtjen e së cilës komuniteti ndërkombëtar duhet të punojë së bashku." thuhet në deklaratën e Ambasadës Amerikane.

E.L./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A ju duket i drejtë vendimi që pensionistët nuk mund të dalin më nga shtëpia deri në një urdhër të dytë?

Komento

Komente

  • Ggg: 01/11/2019 21:10

    Po keta tanet me cfare i bashkohen kesaj aleance??? Mos i bashkohen me peshkarexhat e viteve 50-te???

    Përgjigju