SKEDA/Lefter Zhidru, person problematik! Është proceduar gjatë pandemisë për dhunë ndaj ish-bashkëshortes

71-vjecari Lefter Zhidru nga fshati Xarrë i Sarandës me banim në lagjen "11 Nëntor" të Elbasanit humbi jetën gjatë një përplasje me policinë, duke hapur qëlluar ndaj tyre. Mesditën e kësaj të enjte ai shkaktoi terror në qytet duke qëlluar me breshëri armësh nga banesa e tij në drejtim të forcave të policisë. Për pasojë mbeten të plagosur dy djem të ri, kalimtarë të rastësishëm. Gjithçka nisi pas një konflikti familjar. 71-vjecari është proceduar penalisht edhe gjatë muajve të pandemisë pasi ka ushtruar dhunë ndaj ish-gruas se tij. Ndërkohë banorët e zonës shprehen se Zhidru ka qenë njeri problematik dhe se ka ushtruar dhunë në mënyrë të vazhdueshme ndaj bashkëshortes së tij.

Policia u njoftua rreth orës 13:00 nga ish-bashkëshortja Floresha Zhidru e cila kërkoi ndihmë ndihmën e policisë duke telefonuar se është dhunuar nga ish burri që e kërcënonte edhe me armë. Në terren kanë mbërritur forca të shumta policie, snajperat e RENEA-s. Kjo situatë ka krijuar panik edhe tek banorët dhe kalimtarët të cilët nga frika teksa ndodheshin aty janë shtrirë në tokë për të shmangur plumbat. Fatmirësisht ish gruaja dhe vajza 14 vjeçare e çiftit të divorcuar janë marrë nga policia ndërsa në përballjen e parë me agresorin kanë rrezikuar jetën edhe katër polic të reparti Shqiponja në Elbasan. Ndërsa ngjarja është shënuar në një lagje të banuar të Elbasanit dhe në momentet e para dhe shumë banorë janë evakuuar nga pallati pesë katësh tek lagja 11 nëntori.


Lajmi kryesor:

Elbasan/'Mos u afroni, do ju hedh në erë'! 5 orë të shtëna me armë dhe negociata, RENEA ekzekuton 71-vjeçarin me snajper! I moshuari bëri rezistencë, ktheu shtëpinë në 'bazë ushtarake', sekuestrohet mbi 1 kg tritol dhe armë


I.K./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se partitë e reja do arrijnë të fitojnë mandate deputeti në Kuvend?×

Lajmi i fundit

John

Vdekja e tre minatorëve/ Xhakçka: Detyrimi ynë që pavarësisht vështirësive të bëjmë më shumë për ta e familjet e tyre