‘Skënderbeu’ i ekspozuar në Muze, 555-vjetori i vonuar i vdekjes së Heroit Kombëtar, Koçi: Figura e tij, e gjallë në ndërgjegjen e popullit

‘Skënderbeu’ i ekspozuar në Muze, 555-vjetori i vonuar i vdekjes së Heroit Kombëtar, Koçi: Figura e tij, e gjallë në ndërgjegjen e popullit

Pjese e ekspozites, gravura ku pasqyrohet vdekja e Skenderbeut

Ndonëse e vonuar në kohë, nga 17 janari kur duhet të përkujtohej (për shkak të shpërndarjes së buxheteve) ekspozita dedikuar 555-vjetorit të vdekjes së Skënderbeut, u çel sot në Muzeun Historik. Tri kuratorët, studiuesët Dorian Koçi, Ajten Toptani e Ardian Pojani, sollën Gjergj Kastriotin si kalorës të lirisë së shqiptarëve, përmes faksimileve, gravurave, librave  të autorëve të ndryshëm dhe portreteve, me anën e të cilave vizitorët njihen me momente nga jeta dhe betejat e Heroit Kombëtar të shqiptarëve, Gjergj Kastriotit-Skënderbeut, i cili ishte përfaqësuesi më konsekuent dhe më i shquar i elitës drejtuese arbërore.

“Personaliteti i Skënderbeut si burrë shteti, strateg e mjeshtër i artit ushtarak dallonte nga mbretërit dhe princat europianë të kohës. Ndryshe nga veprimtaria e tyre ushtarake, që bazohej mbi trupat mercenare të armatosura rëndë, Skënderbeu u mbështet mbi një ushtri të armatosur lehtë, me lëvizshmëri të madhe e aftësi të lartë goditëse, të formuar kryesisht nga vullnetarë që kishin gatishmëri luftarake dhe shpirt vetëmohimi. Figura e Skënderbeut mbeti e gjallë në ndërgjegjen e popullit shqiptar si kujtim i luftës me fitore legjendare dhe u bë simbol krenarie. Po ashtu, ai ka tërhequr vazhdimisht vëmendjen e ushtarakëve, të burrave të shtetit, të cilët kanë nxjerrë mësime nga përvoja e tij luftarake, sidomos kur vendet e tyre luftonin kundër pushtuesve të huaj”, u shpreh drejtori i Muzeut Dorian Koçi, gjatë fjalës së tij.

A.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Bawendi, Brus dhe Ekimov marrin çmimin Nobel në kimi! Zbuluan pikat kuantike, gjenden në ekrane e llambat LED  

Bawendi, Brus dhe Ekimov marrin çmimin Nobel në kimi! Zbuluan pikat kuantike, gjenden në ekrane e llambat LED