Spanjë, pandemia nuk ndalon 90 vjeçarin të mbajë dashurinë e tij gjallë

Dashuria nuk është ajo çfarë thua por ajo çfarë bën dhe historia e Xavier Antó dhe Carmen Panzano, është shembulli më i mirë i kësaj shprehje.

Të ndarë fizikisht nga njëri-tjetri qëkur pandemia goditi Spanjën, të dy në të nëntëdhjetat e tyre, kanë shërbyer si frymëzues të brezit të ri dhe kanë rikthyer edhe njëherë vëmendjen të fuqia e dashurisë.

Çifti është martuar për 65 vjet dhe asnjëherë më parë nuk ka kaluar kaq shumë kohë larg njëri-tjetrit.

Shtëpia e pleqve në Barcelonë, ku Carmen jeton është e mbyllur për vizitorët  për më shumë se një vit për të mbrojtur banorët nga COVID-19.

Xavier shfaqet tre ose katër herë në javë në dritaren e katit të parë për të kaluar kohë me gruan e tij.

Punonjësit nga azili i sigurojnë atij një karrige dhe e sjellin Carmen në anën tjetër të dritares. Xavier i tregon asaj fotot e të nipërve dhe mbesave në telefonin e tij për të luftuar efektet e sëmundjes së saj Alzheimer.

Kur ai vjen për vizitë, gruaja dhe burri vënë duart në dritare dhe i dërgojnë puthje njëri-tjetrit. Për shkak të dritares ata nuk mund të dëgjojnë njëri-tjetrin, por Xavier thotë se preferon këtë lloj takimi me atë dhe të mos e rrezikojë të dashurën e tij.

Çifti është vaksinuar, por shtëpitë e pleqve në Spanjë janë ende nën kontrolle të forta pasi dhjetëra mijëra të moshuar të vendit vdiqën në institucionet e kujdesit gjatë muajve të parë të pandemisë.

"Unë vij aq shpesh sa mundem dhe do ta bëj aq kohë sa më lejon trupi," thotë Xavier. "Po të isha i sëmurë, ajo do të bënte të njëjtën gjë për mua".

S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mbrojtja e territorit, ju duket i drejtë dënimi deri ne 15 vite burg për ata që ndërtojnë pa leje?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Vrasja e Everest Çakës, gazetari në 'Pa Protokoll': Një person u shoqërua pas ngjarjes! U arratis nga komisariati i Elbasanit duke shfrytëzuar momentin që shkoi në tualet